Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Stop přebytečnému vyhazování! Trutnov otvírá re-use centrum

9. 11. 2021

Stop přebytečnému vyhazování! Trutnov otvírá re-use centrum 0 snímků
Odložené věci, které by ještě mohly sloužit, nemusí nutně končit jako odpad. Aktuálně je mohou Trutnované vozit do nově zřízeného re-use centra. Z něj si jej pak můžou za symbolickou cenu vyzvednout další zájemci. Radnice tím chce předejít zbytečnému vyhazování věcí, informovala mluvčí Michaela Dědková.

Trutnov se snaží jít s dobou. Po vzoru dalších českých měst zřídil v areálu sběrného dvora tzv. re-use point. Tedy místo, kam lidé mohou vozit nepotřebné, ale stále funkční věci, které by jinak skončily na skládce.

„Lidé tam mohou zdarma vozit nepotřebné věci z domácnosti, které budou následně za symbolickou cenu prodány. Celý výtěžek půjde na veřejnou sbírku ve prospěch trutnovského útulku pro psy,“ říká trutnovský starosta Ivan Adamec.

Do re-use centra patří věci, které sice jednomu překáží, ale druhému ještě mohou posloužit. Pokud nejsou poškozené, odevzdáním do re-use pointu je ideální způsob, jak jim dát druhou šanci.

„Občané města tam mohou vozit například nábytek, vybavení do domácnosti - nádobí, obrazy, dekorace, mechanické domácí spotřebiče, knihy a časopisy, hračky, sportovní vybavení a podobně,“ tvrdí Vendula Kasperová, vedoucí odboru životního prostředí trutnovské radnice.

Z bezpečnostních důvodů nelze do re-use centra přijímat elektroniku a elektrické spotřebiče. Určen není ani pro ošacení a obuv, pro ně jsou po městě rozmístěné bílé kontejnery na textil.

Na věci donesené do re-use centra jsou vyčleněné speciální kontejnery (buňky). V nich si je pak můžou za symbolické částky vyzvednout zájemci z řad veřejnosti, ale také například organizace jako například charity či azylové domy. „Kdo podobné věci shání, může je v našem re-use pointu za pár korun získat. Ceny se pohybují v rozmezí od desetikoruny do stovky,“ vysvětluje Kasperová.

Cílem novinky je podpořit ekologii a třídění odpadu, zlepšit využitelnost zdrojů a energie prodlužováním životního cyklu předmětů. Zároveň by se tím měl snížit objem odpadu, který končí na skládce v Bohuslavicích.

Re-use centrum je otevřené ve standardní otvírací době sběrného dvora, tedy v pondělí, středu a pátek od 13 do 18 hodin, v úterý a čtvrtek od 8 do 13 hodin a v sobotu 8 do 12 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Vendula Kasperová