Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

V Trutnově jsou kameny zmizelých, připomínají oběti holocaustu

16. 11. 2021

V Trutnově jsou kameny zmizelých, připomínají oběti holocaustu 0 snímků
Ernst Altschul, Pinkas Flesch, Marta Fleschová, Otto Flesch, Julius Kohn a Leopoldina Kohnová. To je šest trutnovských obětí holocaustu. Město uctilo jejich památku vsazením takzvaných kamenů zmizelých do dlažby chodníků. Připojilo se tím k mezinárodnímu projektu Stolpersteine německého sochaře Guntera Demniga.

Zhruba deset krát deset centimetrů velké žulové kostky s mosaznými tabulkami jsou uložené před domy, ve kterých bydlely židovské rodiny zavražděné nacisty. Tři jsou v podloubí Jihoslovanské ulice před číslem popisným 26, dvě ve Slezské ulici (před VZP) a jedna u Staré radnice na Krakonošově náměstí. Na tabulkách jsou uvedená jména, data narození a úmrtí, a místa, kde byli Židé zavražděni.

Řada trutnovských Židů, která nestačila prchnout před nacisty, byla za druhé světové války zavražděna v ghettech, či koncentračních nebo vyhlazovacích táborech. „Je to část historie, která nesmí být nikdy zapomenuta,“ upozornil trutnovský starosta Ivan Adamec při pondělním odhalení kamenů zmizelých.

První kámen zmizelých položil v roce 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem německý umělec Gunter Demnig. Pod záštitou jeho nadace se postupně začaly instalovat pamětní dlažební kostky po celé Evropě. Jedna kostka je věnována vždy jedné oběti. Instalují se do dlažby před dům, kde oběť žila, pracovala či významně působila. Stejně tak tomu je i v Trutnově. „Památku nelze pěstovat anonymně. Vzpomínáme na konkrétní lidi, kteří měli své jména,“ upozornil Tomáš Molnár, pořadatel festival česko-německé židovské kultury Devět bran.

 

Německy se kamenům zmizelých říká Stolpersteine (Stolpern znamená v němčině zakopnout, stein je kámen). „Symbolicky o ně máme klopýtnout pohledem a vzpomenout si na oběti holokaustu,“ naznačil starosta Adamec.

S nápadem na umístění kamenů zmizelých v našem městě přišel loni trutnovský zastupitel Petr Sobotka. Radnice pak záměr dopracovala a dotáhla do konce. V iniciativě chce pokračovat i v dalších letech. „Ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší tvoříme seznam dalších obětí holokaustu, které bychom tímto způsobem mohli budoucím generacím připomenout,“ uvedl Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek