Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Většina lékařů a sester si ani nestihla odpočinout. A je tu další vlna covidu

12. 11. 2021

page.Name
Pandemie covidu nabírá obrátky, nakažených přibývá. Trutnovská nemocnice aktuálně pečuje o desítku lidí ve vážném stavu. „Ve středu jsme měli devět pacientů na standardním oddělení, jeden byl na oddělení ARO,“ potvrdil ředitel špitálu Miroslav Procházka. Chystá se ale na to, že počet těžce nemocných bude růst.

Kam jste nemocné umístili?
Máme zřízeno jedno covidové oddělení v prostorách bývalé onkologie, a máme překlopené ARO pro covidové ventilované pacienty vyžadující intenzivní péči. Kapacita „standardního“ covidového oddělení je dvanáct lůžek, s možností rozšíření na dvacet. Pokud by to nestačilo, otevřeme další covidové oddělení. Kapacita na oddělení ARO je pět lůžek.

Kolik lékařů a sester se stará o covidové pacienty?
Řádově jsou to jednotky lékařů a desítky sester, sanitářů a dalšího nelékařského personálu. U lékařů je problém s nadměrnou vytížeností. V rámci celé nemocnice máme k dispozici pouze několik anesteziologů, a pokud je vyčleníme pro covidové oddělení, tak nemohou asistovat na jednotkách intenzivní péče, nebo se starat o pacienty při operacích. I proto jsme omezili velké operace.

Jinak máte dost personálu?
S nedostatkem personálu se potýkáme i ve standartním režimu. Mnoho lékařů a sester zabezpečuje chod oddělení tím, že běžně pracují přesčas. Pokud máme momentálně zvýšenou zátěž, tak to bez přesčasů nejde řešit. Zatím to zvládáme. Jednáme už ale i o variantě, že by nám pomohla armáda.

Musíte kvůli covidu zavírat oddělení nebo omezovat péči?
Ano. Na ortopedii, onkologii a rehabilitaci jsme omezili péči na nezbytnou a akutní. Ze tří oddělení jsme udělali jeden sdružený lůžkový fond, samozřejmě s výrazně menší kapacitou. Další personál, vyčleněný z těchto oddělení, se stará o covidové pacienty. Zároveň jsme omezili velkou operativu na centrálních operačních sálech, abychom uvolnili ruce anesteziologům.

Stihli si lékaři a sestry odpočinout? Nejsou ještě stále vyčerpaní z předchozích covidových vln, či ze snahy dohnat hromady odložených neakutních operací?
Většina si moc odpočinout nestihla. Pro velkou část zaměstnanců je to maraton, který stále nekončí. Měli sice krátký odpočinek přes léto, ale je velmi obtížné znovu naskočit do maratonu, když nejste dostatečně odpočatí. Proti zimním měsícům se navíc výrazně změnila mentalita pacientů. I oni jsou unavení a psychicky vyčerpaní a výrazně u nich roste agresivita. Často z toho neoprávněně viní zdravotníky. Únava je na obou stranách. Když se pak setkají dva vyčerpaní lidé a neshodnou se na první dobrou v názorech, nedopadá to dobře.

Je omezená nebo ohrožená péče o akutní pacienty?
Snažíme se akutní pacienty zvládat bez omezení. Pokud by ale počet akutních pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, přerostl naše stávající možnosti, samozřejmě by se to projevilo v našich možnostech zachovat standartní úroveň péče i na jednotkách intenzivní péče. V takové situaci je naše možnost zvládat akutní stavy velmi limitní.

Podle odhadů nemusí být pandemie tak tragická jako loni. Věříte tomu?
Rád bych. Je potřeba ale vnímat, že je u nás zatím zvýšený poměr pacientů, kteří vyžadují intenzivní akutní péči, oproti standardním lůžkům. Očekávám, že budeme potřebovat méně standardních covidových lůžek, průběh nemoci bývá u větší části populace mírnější. Naopak může být větší tlak na lůžka intenzivní péče a ventilovaná lůžka.

Proti loňsku je k dispozici očkování a podávání protilátek. Jak to pomáhá?
Podávání protilátek v ambulantním režimu se rozjelo v posledních 14 dnech, praktičtí lékaři ho začínají hodně indikovat, jsme za to rádi. Může to hodně pomoct v tom, aby se pacienti nedostali k nám na lůžka. Věřím, že ten dopad bude znát. I očkování se v posledních týdnech na Trutnovsku slušně rozjelo. Během měsíce proočkujeme velkou část zájemců tak, aby nám to pomohlo zabránit dalšímu nárůstu epidemie. Můžu něco říct, na dokreslení situace?

Povídejte!
Podání protilátek v ambulantním režimu pro zhruba třicet pacientů nás, coby malou oblastní nemocnici, vyjde cca na 950 tisíc korun. Za stejnou sumu by se dalo pořídit téměř dva tisíce dávek očkování. Myslím, že to je další argument, proč očkovat.

Podle většiny odborníků je očkování pro zmírnění pandemie klíčové.
Pokud chceme fungovat normálně, například tady u nás v Krkonoších mít v zimě plné hotely, lyžovat, a podobně, tak je nezbytné, aby u místních lidí byla co nejvyšší proočkovanost, aby nemocnost byla minimální, nemocnice měla volné kapacity pro úrazy a zdravotní komplikace, které běžný život přináší. Nemáme kapacity na oboje.

Ještě nedávno nebyla čísla proočkovanosti moc vysoká. Zlepšují se?
Je pravda, že v některých místech na Trutnovsku ta čísla dosud nebyla příznivá. V regionu najdete v proočkovanosti mezi obcemi až dvacetiprocentní rozdíly. To je hodně. Ale nyní se to zlepšuje. Za poslední týden bylo jen u všeobecných praktických lékařů v okrese vyočkováno 786 dávek. To je velké množství v porovnání s tím, že předtím u nás praktičtí lékaři očkovali spíše minimálně. Nyní se evidentně zapojili i lékaři, kteří dosud neočkovali. Věřím, že se jich zapojí ještě víc. Mohou reálně hodně pomoci i v těch odlehlejších obcích.

TABULKA PROČKOVANOSTI NA TRUTNOV A OKOLÍ (zdroj: ÚZIS)

Takže je tu šance na zlepšení?
Myslím, že máme dobře našlápnuto, jsme schopní v okrese vyočkovat 12 až 15 tisíc dávek během měsíce, když bude zájem. Kapacity v očkovacích centrech, i u praktiků na to jsou. Podzimní vlnu covidu už tím asi nezastavíme, ale máme reálnou šanci zastavit zimní vlnu.

Jaký odhadujete vývoj na závěr roku?
Pokud bude dostatečný zájem o očkování, tak bychom mohli v regionu udržet epidemii ve stávajících číslech, případně její průběh snížit. Když v Izraeli začali s podáváním třetích dávek, tak jim počty nově nakažených začaly stagnovat a následně klesat zhruba po šesti týdnech. Pokud se u nás udrží tempo očkovaných první i třetí dávkou, tak bych očekával, že masivní nárůst počtu nemocných by mohl začít klesat začátkem prosince. To je ale můj, spíš optimistický odhad. My uděláme vše proto, aby každý zájemce dostal vakcínu co nejdříve, a byl tedy chráněný.

Co plánované operace? Kdo si musí počkat a komu naopak operaci neodložíte?
V současné době je odložená veškerá plánovaná velká operativa ortopedie a chirurgie. Neodkládáme akutní operace a zatím ani gynekologické operace. To se ale může změnit. Situaci vyhodnocujeme dvakrát týdně. Například s ortopedy se domlouváme na operacích nezatěžujících anesteziology. Jinými slovy, krátkodobé operace v lokální anestezii se snažíme zvládnout, bez ohledu na to, jestli jsou na operačních nebo zákrokových sálech.

Takže pacient, kterému má od dlouhodobých bolestí pomoci výměna kyčelního kloubu, musí nyní čekat?
Od června do října udělali naši ortopedové víc operací, než za stejné období v předchozích letech. Často operovali do pozdních odpoledních hodin. Nyní si ale nemůžeme dovolit operovat například totální endoprotézu s rizikem, že pacient skončí na pooperační péči s potřebou ventilace, nebo chirurgické JIP. Neměli bychom pak volné lůžko pro akutního covidového pacienta, kterého nám mohou přivézt z hodiny na hodinu. Velmi nás to mrzí, ale nejsme aktuálně schopni souběžně poskytnout standardní a covidovou péči. Ale věřím, že pokud výrazně stoupne proočkovanost, tak operativu před koncem roku opět rozjedeme.

Jak jste na tom se zaměstnanci, kolik jich je očkovaných?
Nemocnice nabídla svým zaměstnancům jako poděkování bonus v hodnotě 1000 Kč za dokončené očkování a proto máme poměrně přesné přehledy. U lékařů se v současné době pohybujeme v proočkovanosti mírně nad devadesáti procenty a u nelékařského zdravotního personálu mírně nad 80 procent. Na covidovém oddělení pracují pouze očkovaní zaměstnanci.

Bude se v nemocnici dál očkovat i veřejnost?
Určitě, je i v našem zájmu, aby veřejnost byla co nejvíce proočkovaná. Spolupracujeme s praktickými lékaři, očkujeme i u nás. Snažíme se zkracovat doby čekání. Aktuálně máme volné termíny jak na první, tak i na třetí dávku.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek