Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Všechno má svůj začátek a konec, řekl dárce vánočního stromu

23. 11. 2021

page.Name
Na Dvoračce bydlí od roku 1978. Když se Ladislav Berger přistěhoval, tak vysadil okolo svého domu několik stromů. „Už tenkrát jsem je plánoval, že budou sloužit jako stromečky na Vánoce, jen tyhle mě trošku přerostly,“ ukázal včera ráno s úsměvem do zahrady, když k němu přijeli pokácet patnáct metrů vysokou jedli, kterou dal jako dar městu k letošním Vánocům.

Vztah k přírodě podělil po dědovi, který byl myslivcem, včelařem, zahrádkářem a svého vnuka k tomu také vedl. „Mám přátelé, kteří pracují u lesů, tak jsem je požádal o sazeničky, že si stromy vypěstuju sám,“ vzpomínal, jak před čtyřiceti lety vytvořil kolem domu takový vlastní sad a do země zasadil asi dvacet stromků. „Udělal jsem ale jednu chybu, všechny jsem vysázel v jeden den,“ usmál se.

Jak stromy rostly, tak je postupně kácel a skoro na každé Vánoce vždycky uřízl jeden. „Tyhle mi však utekly,“ obrátil svůj zrak znovu k zahradě, kde za plotem vedle skleníku stály tři velké jedle. „Líbily se nám, tak jsme je nechávali růst, až dorostly do této výšky. A teď už ovšem začaly zlobit,“ poznamenal Ladislav Berger a rozhodl se jeden ze stromů odstranit.

„Jak se říká, všechno má svůj začátek a konec, takže v podstatě tohle je konec, protože už to začalo opravdu růst do nepříjemných výšek. A nevylučuji ani, že tady dojde v budoucnu k nějaké zástavbě a pak by to bylo strašně složité ho kácet,“ řekl.

FOTO: Krakonošovo náměstí už zdobí vánoční strom


Trutnovský senior doufá, že se lidem bude strom na Krakonošově náměstí líbit. „Je to jedle skoro samostatně stojící a dobře hnojená z našeho skleníku, což je vidět podle průměru,“ poukázal na zajímavost. Všechny tři stromy totiž byly vysazené ve stejnou dobu a na obvodu kmene je krásně vidět, jakou výhodu měl ten, který stál co nejblíže hnojené půdě.

Obvod pokácené první jedle byl asi 150 centimetrů, druhá má 110 a ta nejvzdálenější 90.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek