Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

ČEZ zdraží teplo o 10 až 12 procent, domácnost připlatí 1000 korun

7. 12. 2021

page.Name
Odběratelé tepla od společnosti ČEZ Teplárenská na Trutnovsku zaplatí příští rok za teplo zhruba o deset až 12 procent více. Účet za vytápění a ohřev vody domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů v roce 2022 vzroste přibližně o 1000 korun. ČTK to dnes řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Pro třicetitisícový Trutnov a další okolní obce a města v Podkrkonoší, například Mladé Buky, Horní Maršov, Úpici či Svobodu nad Úpou, teplo dodává elektrárna v Trutnově - Poříčí, která spaluje uhlí a biomasu. V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem má ČEZ uhelnou teplárnu, ve Vrchlabí provozuje plynové kotelny. Celkem ČEZ Teplárenská dodává na Trutnovsku teplo asi 15.600 domácnostem.

Do zdražení tepla se podle mluvčí promítají rostoucí ceny emisních povolenek a dále růst cen materiálu a práce. Konkrétní ceny tepla pro jednotlivé obce ČEZ zveřejní v lednu. Mluvčí upozornila na to, že ceny se odvíjejí od rozsahu sítě centrálního zásobování teplem a typu zdroje energie.

Ve stotisícovém Hradci Králové společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvýší od 1. ledna cenu tepla o 8,5 procenta na 610,82 koruny za gigajoule (GJ) včetně DPH. Měsíčně si domácnost připlatí do 100 korun. Firma v krajském městě dodává teplo do 24.000 domácností. Do zvýšení ceny Tepelné hospodářství promítlo nárůst ceny tepla z Elektráren Opatovice (EOP), od nichž teplo nakupuje.

Teplárenské sdružení ČR dříve uvedlo, že meziroční zdražení ceny tepla může být až dvouciferné, a tedy nejvyšší za posledních 13 let. Za vytápění bytu by si lidé podle sdružení měli příští rok připlatit i několik tisíc korun. Důvodem je zdražování paliv a emisních povolenek.

ČTK