Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Hrádeček v obležení. Lidé vzpomínali na bývalého prezidenta Václava Havla

18. 12. 2021

Hrádeček v obležení. Lidé vzpomínali na bývalého prezidenta Václava Havla 0 snímků
Deset let je Česko bez Václava Havla. Disident, politický vězeň, dramatik, klíčový muž sametové revoluce, československý a český prezident zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. Dnes u ní spontánně vzpomínaly na Havla desítky lidí, včetně asi padesáti účastníků pochodu od trutnovského pivovaru.

Provizornímu pietnímu místu před chalupou dominovala srdce, symbol spjatý právě s naší nejvýraznější osobností moderních dějin. Lidé zapalovali svíčky, nosili květiny, fotografie, plakáty nebo novinové výstřižky s Václavem Havlem. Mnozí připojili na přinesené předměty ručně psané osobní vzkazy. A podle zvyklostí se na místě objevilo i pár lahví piva, vzpomínka na Havlovo působení v pivovaru.

Vzpomínat přijeli lidé z celého kraje. Někteří byli dokonce až z druhého konce republiky. „Zastavila se tady například parta lidí z Olomouce. Zajeli sem cestou domů, říkali mi, že právě byli v Krkonoších na dovolené,“ potvrdil Vladimír Pechan, Havlův dlouholetý soused a přítel z Hrádečku.

Na Hrádečku panovala spontánní atmosféra. V pravé poledne zazněl krátký projev, několik Havlových výroků a také česká hymna. „Připomínali jsme odkaz Václava Havla ale například i to, že existují slušní a skromní lidé, kteří poděkují, když jim někdo otevře dveře, a zároveň můžou mít vysoké politické funkce,“ uvedl Petr Hoška ze spolku Milion chvilek pro demokracii.

V devět ráno vyrazilo asi padesát lidí na pochod z Trutnova na Hrádeček. Začínalo se u pivovaru, kde Havel kdysi pracoval. K prezidentově chalupě došli účastníci před polednem. „Prezident Havel pro mě znamenal strašně moc, je důležité na něj nezapomínat,“ prohlásil jeden z účastníků Jiří Hladík.

Mezi účastníky byla kromě pamětníků událostí z roku 1989 i řada mladých lidí. „Václava Havla jsem zažil jako dítě, takže ho určitě mám do jisté míry idealizovaného. Je to pro mě ale symbol sametové revoluce, a zdroj inspirace a zajímavých myšlenek. Osobnost jako on společnosti chybí,“ uvedl Matěj Břeň.

Dramatik a disident Václav Havel se na Hrádečku objevoval pravidelně od roku 1967. V polovině sedmdesátých let z ní dojížděl do práce v trutnovském pivovaru. Ani jako prezident (1989 - 2003) na svou chalupu na Hrádečku nezapomněl a často tam pobýval. Díky němu se Trutnovsko v červenci 1999 zapsalo do dějin, když na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s Havlem projednal tehdy ožehavou situaci v Kosovu. 

čtěte také:


V roce 2010 převzal Václav Havel čestné občanství města Trutnova. Právě na Hrádečku 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel. Před lety trutnovská radnice přejmenovala Revoluční ulici (podél kina) na Nábřeží Václava Havla. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a Pavel Cajthaml