Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Jan Švejdar končí jako šéf policistů a odejde i do civilu

16. 12. 2021

page.Name
Policejní prezident Jan Švejdar po třech letech končí ve funkci a úplně opouští řady policie. Čtyřiapadesátiletý rodák ze Žacléře, který žil dlouhá léta v Trutnově a jako policista začínal coby obvoďák v Peci pod Sněžkou, o situaci nejprve informoval přes Deník N a později ve čtvrtek večer informaci potvrdil na svém twitterovém účtu.

„Abych předešel spekulacím a nevytvářel prostor pro šíření nejrůznějších teorií o mé budoucnosti v pozici policejního prezidenta, rozhodl jsem se pro následující sdělení: V pondělí 3. 1. 2022 odešlu ministru vnitra žádost o propuštění ze služebního poměru k datu 31. 3. 2022,“ napsal Jan Švejdar.

Jeho rozhodnutí údajně předcházela schůzka s nastupujícím ministrem vnitra ve vládě Petra Fialy Vítem Rakušanem.

„Dospěl jsem k názoru, že moje další setrvání ve funkci není žádoucí a zbytečně by komplikovalo věcné řešení současných policejních a bezpečnostních témat. Učinit toto rozhodnutí pro mne bylo v osobní rovině těžké, profesně však bylo nevyhnutelné,“ okomentoval Švejdar situaci ve svém tweetu.

Rakušan se Švejdarem minulý týden probíral i povinné očkování policistů, ke kterému se policejní prezident stavěl rezervovaně a upozornil, že pokud by se policisté museli povinně očkovat, odešlo by deset tisíc lidí. Později připustil, že číslo není správné. Vzápětí sám Švejdar, který je očkovaný, koronavirem onemocněl a od minulého pátku je v pracovní neschopnosti.

Budoucí ministr vnitra Vít Rakušan v tiskové zprávě uvedl, že Švejdarův odchod respektuje. „Dosavadní práce policejního prezidenta Švejdara si vážím a budu jeho rozhodnutí o odchodu respektovat. Věřím, že naše spolupráce do konce března povede ku prospěchu celé Policii ČR, její motivaci i odhodlání."

„Do konce svého funkčního období jsem připraven plnit své povinnosti s plným nasazením, ve prospěch občanů této země i příslušníků policejního sboru,“ píše Švejdar na závěr svého příspěvku na Twitteru.

Je tomu takřka přesně rok, co absolvent trutnovského gymnázia poskytl Trutnovinkám rozhovor o práci s heslem Pomáhat a chránit. Policejním prezidentem se Jan Švejdar stal 1. prosince 2018.

Michal Bogáň, ČTK
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv Policie ČR