Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Kino Vesmír bude dokončené později, stavební práce přibrzdily skryté vady

22. 12. 2021

Kino Vesmír bude dokončené později, stavební práce přibrzdily skryté vady 0 snímků
Podle původních plánů měla rozsáhlá rekonstrukce kina Vesmír skončit příští léto. Pravděpodobnější ale je, že první filmy se v něm budou promítat až před koncem roku. Ve starém objektu se totiž objevily skryté vady. Jejich odstranění přeměnu zpomalilo o několik měsíců, potvrdil trutnovský starosta Michal Rosa.

Modernizace Vesmíru začala v létě, trvat měla zhruba rok. Při bourání vnitřku historické budovy se ale ukázalo, že s tím bude víc práce, než se čekalo. Problém se objevil ve starých zdech. „Už původní stavba z dvacátých let byla odvážná, ovšem zásahy do nosných konstrukcí provedené při rekonstrukci v sedmdesátých letech byly z hlediska statiky destruktivní,“ řekl trutnovský starosta Michal Rosa.

Trutnov sice nechal před zahájením rekonstrukce kina provést stavební průzkum, při kterém se zjišťuje například pevnost zdiva. Některé vady ale při něm nebylo možné odhalit. „Byly skryté zejména pod podhledy a obložením stěn. Jedná se především o drážky a průrazy pro vedení instalací,“ vysvětlil starosta.

Největší závady už se ale povedlo vyřešit. „Z nejhoršího jsme venku. O většině problémů už víme a máme je sanované. Teď už se nebourá, ale staví. V sále přibyly dva nosníky ze čtyř, které ponesou nové hlediště,“ upřesnil Rosa.

Odstranění vad ale přestavbu kina zbrzdilo. Nebude hotová v původním termínu, tedy v polovině příštího roku, ale až v prosinci. „S dodavatelem stavby se snažíme, aby termín otevření i přes nastalé komplikace byl co nejdříve,“ slíbil starosta.

Rekonstrukci provádí trutnovská stavební společnost BAK. Město za ni má zaplatit necelých 98 milionů korun. Cenu by neměly změnit ani provedené vícepráce. „Zatím se pohybujeme v rámci původního rozpočtu, měli jsme v něm rezervu na práce podobného typu,“ upozornil Michal Rosa.

VÍTE, ŽE…
...trutnovské kino bylo postaveno v roce 1929 podle projektu architekta Brože z České Lípy. Mělo tehdy 500 míst v přízemí a 250 míst na balkóně. Nemělo ale stupňovité členění v podobě, jakou má dnes. To získalo až po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1975 až 1976. Tehdy se kapacita snížila na současných 400 míst. V původní podobě z třicátých let mělo kino na podélných stranách velká okna, která se při promítání filmu zatemňovala. Později byla zazděna a vznikla naopak v kopulovité části, kde byly před pár lety kavárna a herna.

Staré kino Vesmír mělo kapacitu hlediště jediného promítacího sálu 400 míst. V novém kině bude méně sedaček méně, ale budou komfortnější. Ve větším (hlavním) sále se plánuje 256 míst. Ve druhém nadzemním podlaží vznikne menší sál s kapacitou 39 diváků. Například pro projekci artových představení. Díky systému Atmos s nejmodernějším prostorovým ozvučením poslouží rovněž jako prémiové kino.

Ve vstupní hale bude občerstvení, navýšená kapacita toalet. Díky bezbariérovému řešení bude kino pohodlně přístupné tělesně postiženým osobám.

Kino bude mít také nový plášť. Současná červenohnědá barva zmizí. Na fasádu se vrátí původní členění a materiály. Sokl bude z teraca a fasáda z brizolitu. Vhodný odstín se řeší na stavbě vzorkováním ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Hliníková krytina a rámy oken budou šedé.

Jako provizorní náhrada za Vesmír slouží dočasně promítací sál v Základní škole Mládežnické na sídlišti Zelená louka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek