Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Nové re-use centrum už vydělalo na psí útulek přes 5 tisíc

14. 12. 2021

Nové re-use centrum už vydělalo na psí útulek přes 5 tisíc 0 snímků
Hned v počátku se osvědčilo místo, kam lidé mohou vozit nepotřebné, ale stále funkční věci, které by jinak skončily na skládce. Prodej odložených věcí do nově zřízeného re-use centra vynesl za první měsíc přes 5 tisíc korun.

Trutnovská radnice chtěla předejít zbytečnému vyhazování věcí, a tak 1. listopadu zřídila v areálu sběrného dvora tzv. re-use point. Tedy místo pro převážně nepotřebné věci z domácnosti jako je nábytek, nádobí, mechanické domácí spotřebiče, knihy, hračky či sportovní vybavení.

Lidé je ukládají do speciálních kontejnerů (buněk). Z nich si je pak za symbolické částky vyzvednou zájemci z řad veřejnosti, ale také například charity či azylové domy. Výtěžek jde na veřejnou sbírku ve prospěch trutnovského útulku pro psy.

„Máme velkou radost, projekt se mezi lidmi ujal a po prvním měsíci od otevření jsme pro útulek získali částku 5290 korun. Je to skutečně úspěch, když vezmeme v úvahu, že ceny za prodané věci se pohybují v rozmezí od 10 Kč do 100 Kč,“ zhodnotila Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí trutnovské radnice.

 

Centrum (podobně jako sběrný dvůr) je určený výhradně pro trutnovské občany. „Chtěli bychom všechny poprosit, aby zde neodkládali elektroniku a oblečení, ty v re-use pointu není možné skladovat. Lidé je mohou vhazovat do kontejnerů rozmístěných po městě,“ řekla Kasperová. Bílé jsou určené pro oblečení, červené pro drobnou elektroniku.
Ideální pro odvoz věcí do centra jsou všední dny od pondělí do čtvrtka. Otevřeno je sice i v pátek a sobotu, ale to je ve sběrném dvoře největší nápor. „Děkujeme všem, kteří tuto novou službu využívají. Je to jeden ze způsobů, jak snížit množství odpadu, který by jinak skončil na skládce,“ dodala Vendula Kasperová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Vendula Kasperová/Městský úřad Trutnov