Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Očkovací maraton začal, první velký nápor zájemců byl hned po rozjezdu

10. 12. 2021

Očkovací maraton začal, první velký nápor zájemců byl hned po rozjezdu 25 snímků
Krátce před 18. hodinou začal v Uffu Očkovací maraton. O snadné očkování proti covidu-19, a to třeba i bez předchozí registrace, byl hned v první hodině velký zájem. Přišli nejen zájemci o první dávku, ale i o druhou či třetí posilující dávku. Vakcinovat se bude 50 hodin v kuse, až do nedělních osmi hodin večer.

Trutnovské kulturní centrum se dočasně proměnilo na očkovací centrum. Přízemí sálu je rozdělené na pět sektorů. V jednom se měří příchozím teplota a rozdělují se na registrované a neregistrované. Ve druhém se vyplňují a odevzdávají dotazníky. Ve třetí probíhá pohovor s lékařem a ve čtvrtém samotná vakcinace (injekce do svalu ramene). V pátém sektoru se odpočívá.

Registrovaní, tedy objednaní přes internet, přicházejí ve smluvený čas. Neregistrovaní (neobjednaní) si vystojí několikaminutovou frontu. V jednu chvíli se tak „na place“ vyskytuje asi padesát zájemců. Nemocnice by takový počet lidí ve vlastním areálu tak komfortním způsobem odbavit nemohla. „Padesát lidí by se nám do očkovacího místa ani nevešlo. Museli by čekat venku,“ přiznal Miroslav Procházka, ředitel trutnovské nemocnice.

Právě špitál mimořádnou akci pořádá, a to ve spolupráci s městem, Uffem a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Očkuje se nonstop, bez přestání až do neděle do 20 hodin. „Vakcinační tým tvoří většinou personál trutnovské nemocnice, pomáhají nám například i z trutnovské zdravotnické školy a dnes večer je tu jako výpomoc soukromý lékař Petr Zapadlo,“ upřesnil v pátek večer Procházka.

Hned v prvních dvou hodinách maratonu byl o očkování v Uffu velký zájem. A předpokládá se, že bude i během soboty a neděle. „V pesimistické variantě předpokládáme, že bychom mohli naočkovat přibližně 1000 lidí, v optimistické až 1500,“ potvrdil Procházka.

Očkování je určené pro zájemce starší 16 let, očkuje se vakcínou Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech. Nárok na přeočkování mají pouze ti, kterým od poslední dávky vakcíny uplynulo šest měsíců. Od 1. prosince se tato doba zkrátila na pět měsíců pro chronicky nemocné a starší 60 let.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová