Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Otevření porodnice, záchrana Kary, změna starosty. Takový byl rok 2021

30. 12. 2021

page.Name
Klíčových a zajímavých události jsme v Trutnově zažili v roce 2021 víc než dost. Vybrali jsme pro vás ty, které považujeme za nejvýznamnější.

OTEVŘENÍ PORODNICE
Čtrnáct měsíců (od července 2020) byla kvůli chybějícím lékařům zavřená trutnovská porodnice. Fungovat začala až letos v říjnu s příchodem nového primáře Jana Kestřánka. Při rozjezdu měl k dispozici 13 lékařů, až na výjimky se povedlo udržet pohromadě tým porodních asistentek a zdravotních sester.

TRUTNOVSKO POD ZÁMKEM
Kvůli mimořádně rychlému šíření koronaviru omezila vláda v únoru pohyb v okresech Trutnov, Cheb a Sokolov. Místní (až na výjimky) nesměli náš okres opouštět, jiní do něj nesměli přijíždět. Trutnovsko zažilo vrchol covidové epidemie v polovině února. Pak začaly počty potvrzených případů klesat.

STAROSTA ADAMEC ODCHÁZÍ

Po vítězství koalice Spolu v říjnových parlamentních volbách se Ivan Adamec z ODS stal předsedou sněmovního hospodářského výboru. Následně oznámil, že kvůli velké pracovní náročnosti nové práce po 23 letech končí ve funkci trutnovského starosty. Nástupcem se stal jeho stranický kolega a architekt Michal Rosa.

ZÁCHRANA LEGENDÁRNÍ KARY
Kožešnická firma Kara Trutnov vlastněná investiční společností C2H se počátkem roku dostala do úpadku. Její dluhy se vyšplhaly na 260 milionů korun. Výrobce kožedělných výrobků, kožešin a koženého zboží se zhruba padesátkou obchodů a přibližně 170 zaměstnanci zachránil jeho dlouholetý vlastník Zdeněk Rinth s investiční firmou Natland.

UMĚLECKÉ CENTRUM EPO1 OŽÍVÁ

Manželé Rudolf a Renata Kasperovi se pustili v únoru 2020 do velkorysé přestavby bývalé trutnovské elektrárny na Centrum současného umění EPO1. Už letos v červnu část soukromé galerie poprvé představili při komentované prohlídce spojené s vernisáží výstavy fotografií Jiřího Havla. Celé centrum má být dokončené v roce 2023.

PLATINOVÁ SVATBA V TRUTNOVĚ
Mezi společenské události patřilo mimořádné výročí Miroslava a Olgy Šafaříkových. Ve středu 24. března 2021 oslavili 70 let společného života. Velkolepé oslavy platinové svatby tehdy zhatila covidová opatření. Horší rána přišla na podzim. V říjnu zemřela ve věku nedožitých 93 let Olga Šafaříková.

ODEŠEL LEGENDÁRNÍ UMĚLEC

V dubnu zemřel známý výtvarník Miloš Trýzna. Držitele Kulturní ceny města Trutnova znala většina lidí jako špičkového umělce, místního patriota a starší generace jako ředitele Texlenu. Bylo mu 89 let. Hitem byla jeho výtvarná dokumentace Trutnova. Zachytil známá místa, ale i mnohdy už zapomenutá nebo neexistující zákoutí našeho města.

ČAPÍ HNÍZDA ONLINE
Sledování čapích hnízd je hitem dlouho. Letos ale všechny fandy nadchla snaha dobrovolníků Šándora Havrána a Jiřího Zemana pomoci v Mladých Bukách čapímu otci Bukáčkovi. Jeho partnerka totiž tragicky zahynula, a on zbyl na péči o čtyři mláďata sám. Kdyby čápata kvůli hledání potravy opakovaně a na delší čas opouštěl, hrozilo by jim podchlazení. Strhla se vlna solidarity, pomáhali i ostatní, peníze na krmení posílali lidé z celé republiky.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Kateřina Svobodová a Ctibor Košťál