Neděle

19. května 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Parkovné podraží. Radnice nechce, aby auta stála v centru celý den

20. 12. 2021

page.Name
Trutnovská radnice chce omezit zlozvyk řidičů, kteří parkují v centru města dlouhé hodiny. Od Nového roku zdraží parkovné. Půlhodina už nebude stát pět, ale patnáct korun. Každá další půlhodina vyjde místo dosavadních deseti korun na pětadvacet. Zvýšení poplatku schválila rada města.

Najít v centru města prostor na parkování je v posledních letech stále složitější. Jednou z hlavních příčin jsou auta, která na Krakonošově náměstí a v přilehlých ulicích stojí až příliš dlouho. Místo půlhodiny nebo hodiny potřebné pro vyřízení toho nejnutnějšího zaberou někteří řidiči parkovací místo na mnohem delší dobu.

„Situace na náměstí a v okolních ulicích je neúnosná. Máme ověřeno, že velká část aut zde parkuje celý den. Když pak občan jede do centra, aby si v rychlosti vyřídil potřebné věci, nemá kde parkovat, krouží okolí náměstí a v tu chvíli uměle navyšuje frekvenci dopravy v centru,“ přiznává trutnovský starosta Michal Rosa.

Vedení města nechce, aby z centra bylo odstavné parkoviště. Dlouhodobému parkování chce zabránit. Delší čas chystalo řešení, kterým by zvýšila „obratovost“ aut. Zvýší rozdíl parkovného v úplném středu města oproti širšímu centru. Chce zvýšit tlak na řidiče, aby auta odstavovali mimo centrum nebo aby zvážili, zda není lepší využít jiný způsob dopravy, například MHD či jízdní kolo.

„Potřebuje-li někdo zaparkovat své auto na delší časový úsek, ať k tomu využije některé z parkovišť v docházkové vzdálenosti od centra, například parkoviště u Střediska volného času, U Studny či bezplatné parkoviště u zimního stadionu. Rozhodně nám nejde o zvýšení příjmu do městské pokladny. Je to regulační poplatek, kterým se snažíme ovlivnit situaci s parkováním,“ vysvětluje Rosa.

Zvýšené příjmy z parkovného město vrátí zpět do dopravní infrastruktury. V plánu je například rozšíření parkoviště u nemocnice. Více než pětina poplatku je použita na pokrytí nákladů spojených s výběrem parkovného.

KDY SE PLATÍ PARKOVNÉ
Poplatek za parkování se vybírá v Trutnově pouze v době po-pá: 8:00 - 18:00, so: 8:00 - 13:00. Státní svátky a dny pracovního klidu nejsou zpoplatněny. Výjimkou je kryté parkování v garážích Uffa.

„Do toho navíc nepočítáme náklady na výměnu parkomatů a závorových systémů, které mají určitou životnost a po čase je nutná jejich obnova. Například od loňska měníme parkomaty tak, aby na nich šlo platit kartou,“ tvrdí starosta.

Parkovné v Trutnově patří mezi nejlevnější v Česku. Neměnilo se od roku 2004. „V porovnání s jinými městy o stejné velikosti byly některé zóny skutečně velmi levné,“ tvrdí trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Nový ceník začne platit 1. ledna 2022. Částky se liší podle tzv. zón. Například v památkové (Krakonošovo náměstí a přilehlé ulice), řidiči platí za první půlhodinu 5 korun a za každou další půlhodinu 10 korun. Od Nového roku zaplatí za první půlhodinu 15 a za každou další započatou půlhodinu 25 korun.

V širším centrum města (Malé náměstí, Nádražní ulice, Spojenecká atd.) se za každou hodinu platilo 5 korun, nově to bude 10 korun. Na parkovišti u nemocnice zůstává první hodina zdarma, druhá hodina se navýší na 10 korun a každá další započatá půlhodina vyjde na 20 korun.

Celodenní parkování na parkovišti se závorou u Střediska volného času vyjde řidiče výhodně na 30 korun, jelikož první hodina je zdarma, druhá hodina je za 10 korun, třetí hodina je za 20 korun a každá další opět zdarma.

Na parkoviště se závorou (kromě nemocnice a Uffa) je možné si koupit kartu s dlouhodobým předplatným. „Celoroční předplatné na parkovištích se závorou je významně výhodnější než jednorázový poplatek. Předplacenou parkovací kartu lze zakoupit na Městské policii Trutnov,“ dodává Tomáš Eichler.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městský úřad Trutnov