Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

První odhad rozpočtu města pro příští rok? 766 milionů korun

14. 12. 2021

page.Name
Na provoz města a dokončení už rozjetých investic bude Trutnov příští rok potřebovat 766 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtového provizoria, které schválili zastupitelé při včerejší veřejné schůzi. Příjmy města by mohly činit 668 milionů. Rozdíl chce radnice vyrovnat z peněz ušetřených v předchozích letech.

Stejně jako letos se Trutnov i v prvních měsících následujícího roku bude řídit předběžnou finanční rozvahou. Aktuálně totiž ještě nemá k dispozici potřebné informace. Například čeká na nový státní rozpočet. „Ten městský je na něho samozřejmě vázán. Teprve na začátku příštího roku budeme znát výsledek hospodaření města za letošek a zejména daňové výnosy. Podle toho připravíme ostrý rozpočet, do kterého zapracujeme i další investiční akce,“ vysvětlil Ivan Adamec, který se v závěru pondělní schůze vzdal funkce starosty města.

Provizorium zahrnuje výdaje na pokrytí běžných nákladů a zaplacení již zahájených investičních akcí. Po upřesnění příjmů se ale výdaje změní. „Zatím to dle dostupných informací vypadá, že plánovaný daňový příjem výrazně překročíme, což je pro město skvělá zpráva,“ upřesnil Adamec.

Ostrý rozpočet by měli zastupitelé schvalovat při únorovém zasedání. „Toto je pro město nejhospodárnější varianta, která se nám již mnohokrát osvědčila,“ připomněl Adamec.

Největší investicí příštího roku bude dokončení rozsáhlé rekonstrukce kina Vesmír. Menší část už zaplatila radnice letos. „Zbytek, tedy 95,5 milionu korun, uhradíme v roce 2022,“ dodal Ivan Adamec.

Počítá se také s výstavbou chodníku v Polské ulici za jeden milion korun a rekonstrukcí skleněné lávky v ulici Na Struze za tři miliony. Zhruba 600 tisíc má stát projektová příprava parkoviště u nemocnice. V plánu je také dostavba v Ječné ulici. Do ostrého rozpočtu město plánuje přidat modernizaci Národní ulice a chystá rovněž rekonstrukci náměstí Hraničářů na České čtvrti.

 čtěte také: Ivan Adamec skončil, starostou je Michal Rosa


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek