Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Rekordní maraton. V Uffu se nechaly přes víkend očkovat dva tisíce lidí

13. 12. 2021

Rekordní maraton. V Uffu se nechaly přes víkend očkovat dva tisíce lidí 0 snímků
Mimořádným úspěchem skončila na trutnovské poměry ojedinělá akce. Během padesáti hodin se v Uffu nechalo naočkovat 2016 lidí, tedy mnohem víc, než se předpokládalo. „Každou minutu vyšel ven jeden naočkovaný,“ uvedla Nora Miháliková, administrativní pracovnice trutnovské nemocnice. Odhadovalo se přitom, že možnost snadného očkování využije „jen“ 1000 až 1500 lidí.

Očkovat se začalo v pátek v šest večer. Ještě do půlnoci si přišlo pro vakcínu 377 lidí. „V prvních dvou hodinách to byl největší nápor za celý víkend,“ potvrdila Miháliková. Rozjezd se ale povedlo zvládnout. V sobotu se nechalo naočkovat 948 lidí a v neděli 691. „Převažovali zájemci o třetí dávku,“ upozornil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Týmy dobrovolníků, tvořené asi třiceti lékaři, zdravotními sestrami a lidmi z trutnovské zdravotnické školy, očkovaly bez přestání až do nedělní osmé hodiny večer. Větší zájem byl vždy přes den, naopak nejmenší uprostřed noci, zhruba od jedné hodiny po půlnoci do páté ráno.

Očkovací maraton uspořádal zdejší špitál společně s městem a zdravotní pojišťovnou. Nemohl totiž běžným způsobem zvládnout velký počet žádost o očkování. Přetlak zájemců pomohla vyřešit právě víkendová nárazová akce. „Určitě je to úspěšná akce. Předpokládám, že nyní už budeme schopní kontinuálně zvládat očkování v rámci nemocnice,“ řekl Procházka.

Očkování vakcínou Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech bylo určené pro zájemce starší 16 let. Nárok na přeočkování měli pouze ti, kterým od poslední dávky vakcíny uplynulo šest měsíců. Od 1. prosince se tato doba zkrátila na pět měsíců pro chronicky nemocné a starší 60 let.

 čtěte také:  Projekt nového pavilonu nemocnice vyjde na 4,3 milionu


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová