Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Sváteční atmosféra na nádraží, skauti přivezli betlémské světlo

18. 12. 2021

Sváteční atmosféra na nádraží, skauti přivezli betlémské světlo 0 snímků
Tradiční předvánoční úkol je splněný! Trutnovští skauti přivezli plamínek ze světla, které se každoročně zapálí v Betlémě, a pak míří do evropských domácností coby novodobý symbol Vánoc. Na vlakovém nádraží ho hned po příjezdu rozdali prvním desítkám zájemců. Příležitosti přijít si pro plamínek budou mít Trutnované i v dalších dnech.

Pro betlémské světlo zajeli místní skauti do Jaroměře. Podle tradice cestou zpět na každé zastávce připalovali světlo příchozím. Na trutnovské nádraží dorazili krátce před půl druhou a plamínek tam předávali zájemcům zhruba hodinu. „Přišlo asi třicet lidí,“ odhadl trutnovský skaut Martin Klenčík.

Od zítřejšího rána až do Štědrého dne bude světlo k dispozici v kostele Narození Panny Marie v centru Trutnova. Skauti se od devíti hodin zúčastní mše svaté. „Zapálíme svíce na velkém adventním věnci a na oltáři,“ připomněl Klenčík.

Ve středu 22. prosince bude možné si světlo převzít za skautský klubovnami v horské ulici, a to od čtyř do šesti odpoledne. Ve stejný den odpoledne budou skauti rozvážet světlo také do místních pečovatelských domů. „Nepůjdeme dovnitř, ale světlo předáme pečovatelům, kteří světlo rozšíří do domovů,“ upřesnil Klenčík.

Podobně jako v předchozích letech platí i letos, že kdo nebude mít vlastní lampičku, dostane od skautů sklenici se svíčkou, aby si mohl světlo odnést domů.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru Betlémským světlem vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem z Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Do Čech se světlo dostalo po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Martin Klenčík a Jan Bartoš