Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V Trutnově opět funguje noclehárna pro lidi v nouzi

2. 12. 2021

page.Name
Možná si na to pamatujete. Loni byla v Horním Starém Městě poprvé v moderní historii Trutnova otevřená noclehárna. Na zkoušku. Osvědčila se, proto od středy znovu funguje v ulici Na Dvorkách. Novou sociální službu pro lidi bez přístřeší provozuje městský azylový dům Most k životu.

Lidé v nouzi obvykle přespávají v improvizovaných obydlích či venku. V noclehárně mají k dispozici lůžko, teplou sprchu, horký nápoj či instantní potraviny. „Tento typ služby je v Trutnově potřeba. V našich klimatických podmínkách jsou lidé na ulici v zimě v přímém ohrožení života a je nutné jim nabídnout alespoň možnost přenocování,“ uvedla Monika Hillebrandová, ředitelka Mostu k životu Trutnov.

Noclehárna není jen o přespání. Lidé si v ní můžou za mírný poplatek také vyprat a mají rovněž možnost získat oblečení ze sociálního šatníku.

Ve zkušebním provozu byla od 11. ledna do 31. března. Za jedenáct týdnů ji využilo 16 lidí, celkově došlo k 336 přespáním. „Je to smysluplný projekt, pomáhá konkrétním lidem. Zároveň je tento koncept výhodný i pro společnost. Čím víc času lidé na ulici stráví, tím obtížnější a nákladnější je jejich návrat do běžného života,“ řekl tehdy trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Nyní je otevřená denně, vždy od sedmi večer do sedmi ráno. V provozu bude do konce března.

Trutnovská noclehárna ale není jen o ubytování. K dispozici je také v případě zájmu sociální pracovník, který může s lidmi bez přístřeší řešit jejich nepříznivou životní situaci. Snaží se zjistit, co způsobilo, že se dostali do tíživé situace, a co jim brání se z ní vlastními silami dostat. „V návaznosti na to se hledají možnosti řešení. Cesta na pomyslné dno společnosti může být leckdy velmi rychlá, a naopak cesta zpět velmi pomalá,“ upozornila Hillebrandová.

V Česku existují noclehárny převážně ve větších městech. V našem regionu jsou také v Hradci Králové, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Nejvíc využívané bývají v zimě, kdy mráz vyžene lidi bez domova z ulic, kde po většinu roku nocují pod provizorními přístřešky z nalezených materiálů nebo v dočasných přístřešcích pod mosty.

(pac, tz-mhi)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městský úřad Trutnov