Pondělí

27. května 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Zemětřesení nechystám. Město je zdravé, úřad funguje dobře, říká nový starosta

15. 12. 2021

Zemětřesení nechystám. Město je zdravé, úřad funguje dobře, říká nový starosta 0 snímků
Od pondělního večera je novým trutnovským starostou Michal Rosa (ODS). Má za sebou první veřejný projev v nové roli a v úterý dopoledne poskytl Trutnovinkám první rozhovor coby starosta.

Za 28 let mé novinářské éry jsi prvním starostou našeho města, se kterým si tykám. Nevadí ti to? S pány Adamcem i Hillebrandem jsem si vykal.
Známe se od gymnázia, tak přece nebudeme předstírat, že se neznáme!

Jak se cítíš po pár hodinách ve funkci starosty?
Zvykám si. Je to spousta nových věcí.

Přitížilo se ti?
Zatím ne. Upřímně, nejvíc jsem se bál prvního veřejného vystoupení (těsně po zvolení při pondělním jednání zastupitelstva). Řekl bych, že dopadlo poměrně dobře. Teď uvidíme další kroky.

Co uděláš ve funkci starosty jako první?
Asi vyberou jinou kávu, než se tady pila dosud. Jsem na kávě závislý a myslím, že je v zájmu všech tady okolo, abych byl v plné formě. 

Chystáš zásadní změny nebo chceš navázat na práci předchůdce?
Tohle je řízené předání úřadu, a ne nepřátelské převzetí radnice. Zemětřesení se nechystá. Město má zdravé finance, úřad funguje velmi dobře. Jako architekt mám srovnání s jinými úřady v jiných městech, trutnovský úřad z něj vycházel vždy velmi dobře. Pochopitelně neznám práci všech odborů, ne se všemi jsem přišel do styku, ale předpokládám, že i u nich to je podobné. Je tu práce, kterou je potřeba dokončit, a jsou tu závazky, kterým je potřeba dostát. To vnímám jako svůj první úkol. Na druhou stranu k cíli vedou různé cesty, tam budou asi největší změny pro následujících deset měsíců do komunálních voleb. Budu ty věci dělat po svém. Nemůžu je dělat stejně, jako můj předchůdce. Každý jsme povahově jiný, vycházíme z jiných životních zkušeností, přišli jsme z jiné profese. Jsem zvyklý o věcech hodně diskutovat a hledat řešení. Nerad používám slovo kompromis, protože kompromis zní jako něco, co není dokonalé pro nikoho. Věřím, že když se mluví a hledá dostatečně dlouho, dá se najít optimální řešení pro všechny. A o to se budu snažit.

Takže změny na klíčových pozicích neplánuješ?
Nic nechystám, nemám žádný seznam nebo černou listinu. Nevím o tom, že by tady byl personální problém, který by bylo nutné řešit okamžitě. Mám v plánu se postupně potkat se všemi vedoucími odborů, řediteli městských organizací a zaměstnanci městského úřadu. Bude to práce na víc týdnů, bude to chtít nějaký čas. Nechci zasahovat do práce jednotlivých odborů, ale spíš pochopit, kdo a co tady dělá, a pobavit se s řadovými referenty o tom, co by jim usnadnilo práci. Například architekti mají takový nešvar, že se vymlouvají na úředníky, a neberou v potaz, že úředníci jsou svázaní pravidly, která musí dodržovat. Když člověk pochopí jejich práci, tak jen stačí přijmout ona pravidla a většinou to pak funguje velmi dobře. Takže o to mi jde, abych věděl, kdo a co dělá, a pak je mohl i případně chránit před neoprávněnou kritikou.

Ing. arch. MICHAL ROSA
* narodil se 8. června 1975
* je absolventem trutnovského gymnázia
* vystudoval Fakultu architektury VUT Brno
* v r. 2005 založil vlastní ateliér Rosa - architekt
* je mimo jiné spoluautorem Střediska volného času v Trutnově, klubovny běžeckého oddílu na Paradráze a rozhledny na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou
* podle jeho návrhu se nyní přestavuje kino Vesmír
* do ODS vstoupil v roce 2002
* trutnovským zastupitelem je od roku 2006, 7 let je radním
* od r. 2018 je předsedou Komise pro výstavbu a rozvoj
* inicioval a vede pracovní skupinu Trutnov bez překážek
* je ženatý, má syna Jonáše

Jaké gesce budeš mít na starosti? Vyměníš si nějaké s místostarosty?
Zatím jsem měl možnost o tom mluvit jen s místostarostou Tomášem Hendrychem, ale předpokládám, že zachováme vše tak, jak to bylo dosud, a budu mít v gesci stejné oblasti, jako měl můj předchůdce Ivan Adamec. Nemá smysl si to nyní na deset měsíců přehazovat. Mě zůstává obor finanční, správní, živnostenský a kancelář městského úřadu. Do značné míry mně to i vyhovuje, budu mít alespoň volné ruce pro koncepční práci a seznamování se s úřadem.

Co se stane s tvojí architektonickou a projekční společností?
Musí dokončit závazky, které není možné opustit. Nové domy už kreslit nebudu, má práce architekta tím končí. Nevylučuji ale, že ještě budu muset jako jednatel projekční společnosti některé věci dořešit. Nemělo by mi to zabrat víc času než pár hodin týdně. Většina projektů bude hotová do říjnových komunálních voleb.

Jsi autorem rozsáhlé rekonstrukce kina Vesmír na Nábřeží Václava Havla. Budeš tam nyní chodit na kontrolu jako architekt nebo jako starosta?
V současnosti tam vykonávám autorský dozor. Je to hodně specifická stavba. Pokud bych tam přestal chodit a přestal plnit funkci architekta, mohlo by to poškodit stavbu i investora, kterým je město. Proto jsem požádal zastupitele, aby vzali na vědomí, že tento závazek vůči městu dokončím. Chtěl jsem to udělat i kvůli možnému střetu zájmů, i když osobně to jako střet zájmů nevnímám. Je to práce pro město. Moje finanční odměna za dozor je minimální.

A co další projekty tvé společnosti?
Máme nyní rozpracovaných asi deset zakázek, žádná z nich není majetkově ani investičně spojena s městem Trutnov.

V jaké kondici město přebíráš po svém předchůdci?
V dobré! Myslím, že všichni Trutnováci vnímají, že město funguje. Když vyjedou někam jinam, tak musí vidět, že Trutnov jde dopředu, a že zde máme věci, které nám závidí i větší města. Městské organizace i úřad fungují velmi dobře, finance jsou v pořádku. Ano, máme závazky plynoucí z úvěru, ale míra zadlužení není tak veliká, abychom si neporadili. Musíme neustále sledovat situaci, abychom nepřekročili rozumnou mez. Budu opatrný a nedopustím, aby se něco takového stalo.

Nebude muset radnice slevit z některých investičních plánů, například kvůli aktuálnímu zdražování?
Stát se to může. V tomhle směru máme jako město svázané ruce, dostáváme jen určité množství peněz, se kterými musíme vystačit. Musíme hospodařit rozumně. Budeme reagovat na situaci podle toho, jak se bude měnit. Jsou navíc velká témata, která se z kanceláře starosty budou řešit těžko, ale přesto jsou pro Trutnovany důležitá. Zdravotnictví, doprava, životní prostředí a bydlení, to jsou komplikované věci, které spadají do gesce někoho jiného než města, nebo jsou tak nákladné, že je Trutnov nemůže zrealizovat sám vlastními prostředky. Těmto čtyřem tématům se chci věnovat přednostně, hledat spojence a například i možnou formu participace s organizacemi nebo soukromými subjekty, aby se nám povedlo řešení problémů nastartovat.

 čtěte také: Ivan Adamec skončil, starostou je Michal Rosa


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek