Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Drak už na Staré radnici nevisí. Jeho sundání sledovaly davy

3. 10. 2021

Drak už na Staré radnici nevisí. Jeho sundání sledovaly davy 50 snímků
Stovkami lidí zaplněné Krakonošovo náměstí sledovalo sobotní sejmutí draka z věže Staré radnice. Tradiční rituál pořádaný spolkem Trutnov - město draka doprovázel bohatý zábavný program, přitáhl většinou rodiny s dětmi.

Na náměstí bylo mimořádně živo už od dvou odpoledne. Nejmenší se bavili na herních stanovištích, k tomu hrála hudba. Navíc i další části města ožily akcemi, které organizoval další trutnovský spolek Rýbrcoul - duch hor. Do centra to během slunečné soboty přilákalo letos nevídané davy lidí.

„Trochu jsme to čekali, protože jednak je sundávání draka spojené s akcí, kterou pořádá spolek kolem Honzy Duduše. Druhá stránka je, že lidé jsou po covidu docela hladoví po takových akcích. A také počasí sehrálo velkou roli,“ přiznal předseda „draků“ Otto Štemberka.

Květnové dračí slavnosti se dvakrát po sobě nekonaly kvůli covidu. Takže nynější rituál byl aspoň malou připomínkou toho, jakých pověstí se spolek drží. „Je to pravdivé! Je to skutečné! Je to jisté! Byl poznán, polapen a zabit! Sejměte draka!“ zakřičel Petr Kotyza v roli Albrechta z Trautenberku.

Muži v kutnách pak plechovou saň sundali, a nechali ji pár minut na náměstí, aby se s ní mohli vyfotit i ti nejmenší. Pak draka uložili do podzemí k zimnímu spánku. Znovu se na věž Staré radnice vrátí příští rok v květnu, při dalších Dračích slavnostech. O čem tentokrát budou? „Vše se bude točit kolem měsíce,“ naznačil Otto Štemberka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek