Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

ImplaDent vám pomůže odhalit tajemství úsměvu

11. 10. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Touha být zdravý a mít oslnivý úsměv je pro úspěšného člověka naprosto normální stav. Bezplatné zubní lékařství je skoro navždy minulostí. Žijeme v relativně nových tržních vztazích a stojíme před potřebou nejen zaplatit za ošetření, ale také si vybrat, komu zaplatíme. Stomatologie nikdy nebude levnou záležitostí, zvláště pokud jde o obnovu úsměvu a náhradu ztracených zubů pomocí implantátů.

Všichni víme, že na zdraví se nedá šetřit. Přesto nás často zaujmou reklamy, které nabízejí nejlevnější korunky nebo implantáty. Jak se ale orientovat v tak obrovském množství nabízených služeb, jak zjistit, jestli jsou ceny rozumné a zda odpovídají úrovni ošetření? Podle jakých kritérií máme vybírat ošetření, aby později „nebylo nesnesitelně bolestivé“ nejen za vynaložený čas a peníze, ale také za ztracené zdraví? Jak se orientovat v moři těchto informací? O vysvětlení a odpovědi jsme požádali Olenu Lebedievu, vedoucí lékařku zubní kliniky ImplaDent v Trutnově.

První otázkou samozřejmě bude, jaká je vůbec možnost náhrady ztracených zubů?
Pokud dojde ke ztrátě zubu, je potřeba jej v ústech nahradit. Při rozhodování, jakým způsobem to udělat, má pacient na výběr z několika řešení. Prvním řešením je nedělat nic. Bez chybějícího zubu pacienti hlady neumírají a ústa budou docela dobře fungovat i nadále. Problém je ale v tom, že ostatní zuby ztratí svou přirozenou oporu a začnou se v čelisti posouvat, naklánět a hledat si náhradní kontaktní body, do kterých by se zapřely. Tím se do budoucna zkomplikuje další ošetření (náhradní zub se do mezery nevejde), a navíc se na zubech po naklonění odhalí krčky, které nejsou vůči prostředí v ústech odolné, takže mohou začít bolet a vzniknou zde zubní kazy. Druhým řešením je obroušení sousedních zubů na zubní můstek. Obroušením zubů dojde k jejich nevratnému poškození a k přenesení žvýkacího tlaku ze ztraceného zubu na jeho sousedy. Jaké jsou výhody, či spíše nevýhody, tohoto řešení, je jasné. Poškozujeme zdravé zuby, a navíc tyto zuby zatěžujeme mnohem víc než přirozeně. Třetím řešením je zhotovení snímací protézy. Protézu je nutné na noc vyndávat a odkládat do skleničky s vodou. I když se i takto dají zhotovit esteticky přijatelné zuby, svému nositeli příliš komfortu neposkytují. Čtvrtým a nejvhodnějším řešením je samozřejmě náhrada ztraceného zubu implantátem. Implantát nijak nepoškozuje své okolí, poskytuje oporu sousedním zubům, a navíc jim odlehčuje od žvýkacího tlaku, protože je pevnější a odolnější než vlastní zuby.

Co to je zubní implantát?
Zubní implantát nahrazuje kořen zubu. Zavádí se do čelistní kosti, která následně vroste do jeho speciálně upraveného povrchu a pevně se s implantátem spojí. Tím dojde ke „vhojení implantátu“, který v tuto chvíli už bude připraven k zatížení.

Existuje více druhů implantátů? Pokud ano, jak si má pacient vybrat, který pro něj bude nejlepší?
Zubní implantáty můžeme dělit podle celé řady kritérií. Podle tvaru, materiálu, velikosti, země původu a kvality provedení. Toto všechno má vliv na konečnou cenu implantátu a právě to často zajímá pacienty nejvíce. Pacient si nemůže sám zvolit jakýkoliv implantát a přinést si ho s sebou. Za pacienty provede výběr lékař. Než si lékař zvolí systémy implantátů, s kterými bude pracovat, musí zhodnotit obrovské množství parametrů jednotlivých systémů a na základě svého názoru zvolí to nejlepší a nejvýhodnější. Lékaři běžně rozdělují implantáty na prémiové a ekonomické. Prémiové implantáty jsou výrobky těch několika firem, které implantáty nejen vyrábějí, ale hlavně vyvíjejí. Implantáty ekonomické jsou výrobky těch firem, které vyrábějí docela kvalitní typy implantátů, ale samy se příliš nevěnují jejich vývoji. Při výrobě implantátů se snaží spíše aplikovat to, co se osvědčilo jinde.

Existují také nízkonákladové implantáty. Ty jsou původem většinou z Pákistánu, Číny nebo Indie. I ty se v Česku občas objeví na trhu a snaží se prorazit podezřele nízkou cenou, což má většinou vliv i na kvalitu výrobku. Mělo by být pravidlem, že vám lékař nabídne několik cenových variant ošetření z různých implantačních systémů. Ve své ordinaci používám dva systémy implantatů. Švýcarský Straumann a japonský GS. Oba dva systémy jsou z prémiové řady, ale rozdíl je nejen v ceně. Každý systém má své výhody, které využívám pro nabídnutí nejlepšího řešení v konkrétní situaci. Snažím se našim zákazníkům nejen pomoci, ale i dobře poradit.

Je nutné před implantací absolvovat vyšetření?
Určitě. Vyšetření před implantací je nezbytné. Kromě vyšetření situace v ústech a posouzení celkového zdravotního stavu je nejdůležitější částí zhotovení tzv. 3D – CB CT rentgenového snímku čelisti. Jedná se o detailní trojrozměrný obraz čelistní kosti a jejího okolí. Na základě analýzy a vyhodnocení tohoto snímku zjistíme lokální podmínky v místě implantace. A jenom potom je možné navrhnout vhodné typy implantátů. Provádět implantace bez tohoto CT vyšetření je již považováno za riskantní, neboť může dojít k poškození blízkých anatomických struktur. Na základě tohoto vyšetření a výběru vhodného implantátu sestavíme detailní cenový plán, aby měl pacient úplný přehled o výdajích za své ošetření.

Liší se péče o implantát od běžné zubní péče?
V podstatě by se lišit neměla, pokud se o své zuby dobře staráte. Implantáty je potřeba dobře a pravidelně čistit. Při předávání protetických prací, včetně prací na implantátech, svým pacientům vždy říkám, že i kdybychom zuby posázeli brilianty, pokud si je nebudou čistit, nic nezabrání tomu, aby se pod dásněmi nezačaly kazit vlastní zuby nebo neonemocněly paradentózou. K doporučovaným standardům patří pravidelná návštěva dentální hygienistky. Lékař kontroluje stav implantátů průběžně jednou ročně. Pokud budete ve věci svého ošetření implantáty cokoliv potřebovat, neváhejte se na nás obrátit. Když to bude v našich silách, rádi vám pomůžeme.

Na závěr ještě jeden dotaz. Existuje nějaký hlavní princip, kterým se při své práci řídíte?
Nejdůležitější zásadou při práci s pacientem je podle mě poctivost. Každý by měl pochopit, že je lepší udělat jednu dokonalou práci za sto tisíc než sto špatných za tisícovku jenom proto, že na pozorný přístup k „maličkostem“ nebyl dostatek času. Jak víte, dokonalost se skládá z maličkostí, ale dokonalost sama o sobě maličkostí není. Dokonalost není ceník ani vybavení. To je osobní touha, poslání kliniky a lidí, kteří tam pracují. Chci vám popřát, abyste se usmívali na jasné slunce a první sníh, na dítě, které dělá první kroky, a na staršího člověka, který poznal životní moudrost. Usmívejte se na přátele a cizí lidi. Krásný úsměv je znakem zdraví a pohody. Uděláme vše pro to, abyste se smáli!

Nábřeží Václava Havla 208, 541 01 Trutnov
Tel.: 720 072 605
E-mail: info@impla-dent.cz

FB: Olena Lebedieva ImplaDent zubní ordinace Trutnov
www.impla-dent.cz