Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Kam na střední? Rozhodování má mladým usnadnit prezentace v Uffu

8. 10. 2021

Kam na střední? Rozhodování má mladým usnadnit prezentace v Uffu 0 snímků
Jak si vybrat správnou školu? Které učiliště je perspektivní? Kde po studiu najdu dobrou práci? Najít odpovědi na tyto a další otázky pomáhá deváťákům už roky Prezentace středních škol a zaměstnavatelů. Letošní ročník začal v trutnovském Uffu dnes, pokračuje ještě zítra (v sobotu) dopoledne.

Pravidelní účastníci označují akci jako veletrh či burzu. Oprávněně. Stánky jsou doslova namačkané jeden vedle druhého. U školních se to hemží učiteli a mnohdy i současnými studenty. U firemních personálními manažery.

Všichni se snaží zaujmout procházející žáky, nebo jejich rodiče. Na pultech se to hemží reklamními předměty, propagačními letáky, brožurkami a počítačovými videoprezentacemi. Pozornost přitahují vystavené výrobky a stroje. „Máme zde robota, kterého můžeme naprogramovat na určitě činnosti. Roboti postupně nahrazují na výrobních linkách člověka,“ vysvětluje Jakub Lattenberg, zástupce ředitele Střední průmyslové školy v Trutnově.

Velkým tahákem jsou také virtuální reality a počítačové simulátory. „Jako ukázku tady máme harvestorový simulátor. Je to velké lákadlo, i když počet studentů, kteří se k nám pak hlásí na obor mechanizace a služby není až tak velký. Pevně věříme, že se to zlepší,“ říká Petr Kejklíček, zástupce ředitele České lesnické akademie.

Atraktivní jsou také příležitosti vyzkoušet si něco výjimečného. Například jak správně masírovat srdce, píchat injekce nebo měřit tlak. „Máme k tomu oboustranný fonendoskop, takže lidé můžou při měření tlaku slyšet sami sebe, svůj tep,“ upozorňuje Stanislava Zástavová, učitelka Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Trutnově.

V Uffu se prezentují nejen školy a učiliště z Trutnova, ale prakticky z celého hradeckého kraje. Dokonce i ze sousedních krajů - Pardubického a Libereckého. Na výběr tak je z více než padesáti škol.

„U nás takové veletrhy nejsou. Tenhle váš se mi moc líbí. Je potřeba, aby studenti věděli, jak školy existují a aby viděli, jaké mají možnosti. Tady se školy snaží před žáky ukázat, doslova o ně bojují,“ oceňuje studentka Juliana ze španělského Alicante, která je právě nyní na třídenním výměnném pobytu na trutnovské zdravotnické škole a do Uffa přišla za českými spolužáky.

Podobně si pochvalují prezentaci i trutnovské firmy, které právě ze středních škol a učilišť získávají nové kvalifikované zaměstnance. „Je to víc než potřebné. Je to záležitost s dlouhou tradicí, podle zájmu studentů myslím, že je velmi úspěšná. Díky všem organizátorům, díky všem, kteří se účastní,“ chválí Martin Rosůlek, ředitel trutnovského závodu Vitesco Technologies s více než dvěma tisícovkami zaměstnanců.

Součástí páteční programu byla také soutěž Talenty pro firmy. Školáci v ní soupeřili v technických dovednostech pod vedením odborníků z místních firem. Nechyběly ani oborové přednášky a semináře pro dospělé.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek