Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Slavit se bude! Gymnázium ale přidá ke stovce jedničku

20. 10. 2021

Slavit se bude! Gymnázium  ale přidá ke stovce jedničku 0 snímků
Oslavy 100 let trutnovského gymnázia se měly konat loni. Pandemie je odložila, uskuteční se až nyní, v pátek 22. a sobotu 23. října. Jenže škola za tu dobu zestárla o další rok. „Takže slavíme s ročním zpožděním stovku, ale zároveň můžeme říkat i to, že slavíme sto plus jedna,“ usmívá se ředitel školy Petr Skokan.

Gymnázium nejprve plánovalo velkolepé oslavy. Jak se ale republikou valil covid-19, zvažovaný program se postupně tenčil. Na loňský říjen pak škola ohlásila jen zlomek z toho, co mělo původně doprovázet mimořádné jubileum. Nakonec se neuskutečnilo nic. Koronavirus vypnul kulturu a společenský život, žáky nechal studovat z domu přes internet a počítače. V červnu se sice vrátili do lavic, ale na zorganizování oslav na konci školního roku už nebyl čas.

Naděje svitla v září. Život se aspoň částečně vrátil k normálu. Příznivá pandemická situace umožnila pořádání kulturních akcí a společenských setkání, testování ve školách potvrdilo minimum nákazy. „Po zhodnocení aktuální situace jsme se rozhodli oslavy uspořádat, a to na podzim, v pátek 22. a sobotu 23. října,“ vysvětluje Petr Skokan.

Dvoudenní program začne v pátek večerním společenským setkáním v Uffu, pokračovat bude sobotním dnem otevřených dveří gymnázia na Jiráskově náměstí a vyvrcholí ve stejný den slavnostním koncertním večerem v Uffu.

  čtěte také:  První rok mělo gymnázium jen 36 studentů


Ve škole bude během návštěvního dne otevřená většina učeben, vernisáží začne výstava fotografií ze života školy a absolventů a uskuteční se řada dalších doprovodných akcí. Současní učitelé a žáci budou připravení jako průvodci. „Chceme, aby se tady lidé mohli setkávat a v příjemném prostředí si zavzpomínat na studentská léta,“ uvádí ředitel školy.

K dispozici budou také školní almanach a upomínkové předměty. Naopak besedy se známými osobnostmi, které v minulosti také studovaly gymnázium, škola uspořádá až později.

  čtěte také:  Uč, ale zůstaň člověkem! říká legendární učitel Just


Kolik lidí na oslavy dorazí, si netroufne nikdo odhadovat. Původně se počítalo se stovkami absolventů, kteří budou chtít vidět školní budovu, projít si ji, nahlédnout do učeben a pobavit se s někdejšími spolužáky. „Netušíme, jestli zejména starší ročníky neodradí od účasti například covidová opatření nebo obavy z nemoci,“ říká Petr Skokan.

Přesto škola chystá prezenční listinu a poprosí každého, aby se zapsal. „Budeme pak vědět, z kterých ročníků dorazilo nejvíc absolventů, kdo byl nejstarším účastníkem a další statistické zajímavosti,“ upřesňuje ředitel.

  čtěte také:  Vyznamenání jsem neměl ani jednou, vzpomíná politolog


Jen pro představu: Na gymnáziu za sto let odmaturovalo asi šest tisíc studentů. Aktuálně má téměř pět set žáků v šestnácti třídách. Na konci devadesátých let, kdy vrcholil populační boom, měl 780 studentů ve 27 třídách. „Všechny na oslavy jubilea srdečně zveme,“ dodává ředitel Petr Skokan.Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek