Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

V anketě o budoucnosti věznice si veřejnost vybrala technický dům

19. 10. 2021

page.Name
Anketa o budoucnosti objektu bývalé věznice v Trutnově má vítěze. Veřejnost měla na výběr ze dvou projektů: Dům technických dovedností a FabLab nebo nová Galerie Draka. Ze zhruba tisícovky respondentů jich 72 procent hlasovalo pro technický dům.

„Kterému projektu by mělo dát město Trutnov přednost v rámci oživení objektu bývalé věznice?“ Tak zněla otázka v anketě, kterou zveřejnila trutnovská radnice v polovině září. Občané vybírali ze dvou návrhů a na hlasování měli více než měsíc. Možnost využilo 1030 respondentů. „Děkuji všem, kteří se do ankety zapojili. Chceme, aby objekt věznice sloužil co nejvíce lidem, tudíž znát jejich názor, je pro nás cennou informací,“ vysvětluje starosta Trutnova Ivan Adamec.

Tisícovka hlasujících lidí je podle místostarosty Tomáše Eichlera hezké číslo a bez diskuze naprosto reprezentativní vzorek, který odráží a reflektuje náladu, potřeby a myšlení obyvatel našeho města. „Navíc je velmi zajímavá struktura hlasování, že se do ankety zapojilo více žen a především lidé v produktivním věku, kteří tím městem žijí a přemýšlejí o tom, co by tady pro svoje děti chtěli mít,“ doplňuje k průzkumu Eichler.

A jak lidé v anketě hlasovali?

  • 737 respondentů pro Dům technických dovedností a FabLab
  • 293 respondentů pro novou Galerii Draka

Ze statistických údajů vyšlo, že většina hlasujících byly ženy, a to celých 60 %. Ze 44 % hlasovali lidé ve věku 31-45 let, z 23 % ve věku 46-60 let, z 22 % ve věku 18-30 let, 7 % hlasujících byli lidé starší 61 let a 2 % mladší 18 let.

Výsledek ankety poslouží jako poradní hlas pro orgány města při dalším jednání. „Nyní s vítězným návrhem přistoupíme k takzvané studii proveditelnosti, což znamená, že budeme řešit konkrétní stavební úpravy a investice do budovy včetně nákladů na následný provoz. Rozjezd projektu si vyžádá čas, peníze i odborné znalosti řady lidí, proto potřebujeme mít jistotu, že to všechno bude využito účelně a smysluplně,“ vysvětluje Tomáš Eichler. Teoreticky by se totiž ještě mohlo stát, že projekt dojde do nějaké fáze, kdy nemusí ekonomicky vycházet nebo nebude konstrukčně proveditelný a radnice chce tomu právě zmíněnou studií předejít

„Teprve pak můžeme udělat kvalifikované, dlouhodobé a závazné rozhodnutí, že půjdeme touto cestou. A jako druhý podklad k našemu rozhodnutí máme názor veřejnosti, která nám říká, že tato idea je smysluplná,“ tvrdí Tomáš Eichler.

 

Radnice míní, že přestavba věznice by se mohla odehrát v následujících třech až pěti letech. Město by na ni chtělo získat dotaci ze státního rozpočtu nebo z evropských fondů.

Historický objekt bývalé věznice z počátku 19. století získalo město loni od státu. Nachází se nedaleko centrálního Krakonošova náměstí. Na základě výzvy ze začátku letošního roku se městu od různých subjektů sešlo devět návrhů na využití věznice. Dva nejlepší návrhy radnice předložila veřejnosti k hlasování.

Dům technických dovedností a FabLab bude podle autorů návrhu Václava Fišera a Zdeňka Heteše zaměřený na techniku, od mechaniky po elektroniku a robotiku, a zaujmout by měl děti i dospělé. Součástí by měla být velká víceúčelová učebna pro vzdělávání učitelů a veřejnosti. Hlavní částí projektu je dílna s osmi až deseti stanovišti vybavenými technikou od svěráků po 3D tiskárny.

Budova byla postavena jako městská věznice, za druhé světové války sloužila jako věznice gestapa a počátkem 50. let minulého století jako státní věznice. Po zrušení vězení v ní bylo sídlo archivu a sklad civilní ochrany. Od počátku nynějšího století je objekt prázdný a nevyužívaný. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových před třemi lety uvažoval, že věznici nabídne v dražbě k prodeji. Do věci se však vložila trutnovská radnice s tím, že má o objekt zájem.

(bog, tz-mde, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek