Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Zpátky do lavic či za katedru! Absolventi a kantoři se vrátili na gymnázium

24. 10. 2021

Zpátky do lavic či za katedru! Absolventi a kantoři se vrátili na gymnázium 0 snímků
Nezvykle živo bylo v sobotu v budově trutnovského gymnázia na Jiráskově náměstí. V učebnách, tělocvičnách a na chodbách se potkávali studenti a učitelé. Ne však ti současní, ale zejména ti bývalí. Využili oslav 100 let školy a v rámci Dne otevřených dveří se přišli vrátit do lavic či za katedru.

Oslavy výjimečného jubilea škola plánovala na loňský podzim, ale pandemie je odložila. Kromě nového termínu se ale na dvoudenním programu oslav nic zásadního nezměnilo. Zůstalo i jedno z hlavních lákadel - zpřístupněná budova gymnázia.

K vidění toho bylo víc než dost. Pro starší maturitní ročníky byly novinkou například moderní jídelna, velká tělocvična nebo literární klub v podkroví. To škola před více než třiceti lety neměla. Jinak ale, pokud gymnázium něco renovuje nebo mění, tak decentně.

  čtěte také:  První rok mělo gymnázium jen 36 studentů


Třeba stupňovité učebny fyziky, chemie a biologie jsou stále na stejném místě. Mají sice moderní nábytek, novou výmalbu a nejnovější elektroniku, ale při vstupu do nich na většinu absolventů dýchla nostalgie. Nebo menší tělocvična. Jsou v ní desítky let staré parkety a cvičební pomůcky. Ale funkční!

Hlavní ale byla atmosféra, která v sobotu v útrobách gymnáziu panovala. Přišlo 630 bývalých studentů a 21 učitelů ve výslužbě. Setkání po letech plná osobních vzpomínek navíc zpestřily vystavené fotografie ze studentského a učitelského života. Nebo videa, například z horské školní chaty Děvín.

  čtěte také:  Uč, ale zůstaň člověkem! říká legendární učitel Just


V chemických laboratořích probíhaly experimenty, v některých učebnách vědomostní testy. Hrálo se také ochotnické divadlo, koncertovalo a zpívalo se na chodbách. Ve velké tělocvičně se odehrála přátelská utkání studentů a kantorů v basketbalu a futsalu. K dispozici byl nový školní almanach.

Mnozí využili oslav gymnázia a uspořádali si vlastní třídní srazy. Zčásti přímo ve školní budově, zčásti v trutnovských hospodách nebo kavárnách. Někteří zašli do Uffa na koncerty.

  čtěte také:  Oslavy 100 let zpestřily společenský večer a koncerty


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek