Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Čapí přátelé z celé republiky se sjeli na setkání do Bohuslavic

10. 8. 2021

Čapí přátelé z celé republiky se sjeli na setkání do Bohuslavic 0 snímků
Ze všech koutů republiky se sjeli v sobotu do Bohuslavic milovníci čápů. Takřka po roce od dvojice setkání pod bohuslavickým hnízdem se uskutečnil další sraz na pár desítek metrů vzdálené čapí louce. Sešlo se tady hned 55 skalních fanoušků.

Při příchodu každý z účastníků obdržel vzpomínkové foto z hnízda. Nejpilnější místní pozorovatel čápů, autor webového deníku o dění na komíně Kary a meteorolog Tomáš Prouza společně s fotografem Lukášem Rongem a Irenou Najmanovou, která bydlí takřka pod komínem, pak přednesli krátké projevy. Následovala volná zábava a proběhla i loterie o ceny od Josefa Básníka. Jednalo se o několik malovaných kamínků a knihu.

Mezi čápaře Tomáš Prouza také rozdal přes 30 výtisků červencového magazínu Trutnovinky, který naše redakce věnovala čápům. A naopak on dostal jiné magazíny. „Též jsme obdrželi malé broušené drahé opály, hořické trubičky, sošky a spoustu jiných upomínkových předmětů. Irena rozdávala vynikající buchty a koláče,“ popisuje průběh setkání v internetového deníku.

Během probíhajícího srazu měli čapí přátelé možnost na živo vidět i přílet mladých „draků“. „Vstávání ve čtyři ráno a zdlouhavá cesta z Ostravy do Bohuslavic se vyplatily. Jsem šťastný, že jsem tento okamžik mohl vidět na živo. Byl to skvělý zážitek, rád jsem všechny viděl a poznal,“ nechal se slyšet jeden z účastníků setkání Dalibor Zvoník, který vše zdokumentoval ve videu.

 

Samozřejmě, že čapí přátelé se vypravili i na výlety k ostatním hnízdům v regionu a například v Mladých Bukách se setkali se zachránci zdejších čápat Šándorem Havránem a Jiřím Zemanem. A již v dopoledních hodinách třeba Lukáš Ronge vyrazil na focení do Vlčic, kde mu v jednu chvíli nad hlavou kroužilo 18 čápů.

(bog, tz-tpr)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Lukáš Ronge