Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

I starý pes se dá naučit novým kouskům

30. 8. 2021 Komerční sdělení

I starý pes se dá naučit novým kouskům 15 snímků
Chcete mít psa, který vás vždy poslechne? Zdá se vám, že svému psovi nerozumíte? Chcete s ním navázat pozitivní vztah? V tom případě zkuste navštívit Krkonošskou psí školu, která má cvičiště ve Vrchlabí a Trutnově a kde vás naučí zacházet se psem tak, aby byl poslušný, šťastný a vy jste se za něj nemuseli stydět. Přečtěte si rozhovor se zakladatelem této psí školy Stanislavem Mrázkem.

Dá se vycvičit každý pes?
Ano, dá, pokud je tedy zvolen správný postup s ohledem na plemeno psa, popřípadě jiná kritéria, jako je například věk. Se štěňaty je potřeba trénovat také jinak než se psy v pokročilejším věku, stejně jako je rozdíl při tréninku s pracovním nebo nepracovním plemenem. Rozhodně zde však ale neplatí, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Naučíš, jen vědět jak.

Právě. Co když už je pes odrostlý, někdo si ho vezme například z útulku, není to problém?
Každé zvíře opakuje činnost, která se mu vyplatí. Pes může být mladý, starý, hluchý či reaktivec..., pokud se však trénink upraví v tomto ohledu, pes bude rozumět povelům a výcvik mu nebude dělat problém.

Co když pes neposlouchá?
Dle mého názoru vidím problém převážně v komunikaci mezi psem a jeho pánem. Není to pouze o povelech a odměnách, ale mimo jiné i o společném příběhu. Pod kolonku „jiné“ bych zařadil také vytváření si samostatných příběhů psa i majitele. Uvedu několik příkladů: Pes, který žije na zahradě a lidé se mu nevěnují, se sám zabaví – třeba hrabáním, štěkáním na kolemjdoucí a tak dále. Za chvíli zjistí, že vlastně lidi v této chvíli nepotřebuje, jelikož se umí sám zabavit a sám se i odměnit. Pes může být zmatený a nerozumět povelům, protože nejsou řádně „upevněny“. Opakováním povelů se problém prohlubuje. Pes není odměněn za provedení povelu, tak proč by měl tedy chodit na přivolání, když mu z toho nic nekouká a prohnáním srnky se sám krásně odmění? Je toho samozřejmě o mnoho více, záleží na konkrétním případu.

Krkonošská psí škola nabízí:

  • Základní výcvik – pro štěňata i dospělé
  • Obedience – vyšší škola poslušnosti
  • Agility – pro všechny věkové kategorie a rasy
  • Náprava chování – agresivní a problémové chování psů
  • Výcvik hluchých psů – výuka znakové řeči
  • Klikr trénink – aneb hrajeme si celý den
  • Nosework – nový sport zaměřený na vyhledávání pachů
  • Odstranění tahání na vodítku – pouhé dvě výcvikové hodiny
  • Kynologické semináře a workshopy

Na svých stránkách píšete, že vaší předností při výcviku je trpělivost a přístup k „nepracovním“ plemenům. Jak to vypadá v praxi?
Pracovní plemena se učí velmi rychle a zvládají nejen tlak od psovoda, ale i jeho chyby. U nepracovních plemen stačí zvýšit psychický tlak při provedení cviku a pes se tzv. odpojí a raději odejde. To platí i při odměňování, pokud neodměníte ve správnou chvíli, opět pes nemá důvod s vámi pracovat. Jelikož mám doma dva Rhodéské ridgebacky, zpracoval jsem si vlastní metodiku výcviku. Tato metodika je zaměřena na povahu nepracovních plemen a jejich schopnost spolupracovat.

Tuto metodiku výcviku vytváříte pozitivním posilováním. Proč jste se vydal cestou pozitivkáře?
Na klasickém cvičáku mi bylo kdysi řečeno, že můj ridgeback není vycvičitelný. Přesto jsem tam chodil, hlavně kvůli socializaci. Současně mě to hrozně naštvalo a v duchu jsem si řekl: Já vám ukážu. V té chvíli jsem nevěděl, co ukážu, ale shodou okolností pořádal Franta Šusta (cvičitel zvířat a propagátor pozitivního posilování) seminář na téma Trénink je rozhovor. Na semináři jsem zjistil, že při správné metodice lze trénovat psa jakéhokoliv plemene, věku, velikosti. Navštívil jsem mnoho seminářů, zakoupil mnoho webinářů a vše zkoušel a ověřoval na svém psu. Výsledkem bylo to, že můj druhý ridgeback měl dvě zkoušky do dovršení jednoho roku věku, což považuji za velký úspěch. Metodika je hodně založena i na trpělivosti a tu jsem získal hlavně v mládí při výcviku dravců (sokolnictví). Dnes mi pomáhá při dennodenní práci se psy a hlavně s jejich páníčky.

Co vás na pozitivní motivaci nebo tomto druhu výcviku baví nejvíce?
Když vidíte, jak pejsci přichází, nic neumí, jsou roztěkaní, neposlouchají a nereagují na nic, a pak po první až druhé hodině již vidíte velkou změnu. Cvičí s radostí a těší se na každý další trénink. To mně dodává energii do dalších lekcí.

Jak takový trénink psa vypadá? Kde probíhá? Jak dlouho trvá?
Trénink probíhá v duchu dialogu se psem. Pes nám říká, kdy je připraven s námi pracovat, a my mu tu práci dáváme. Za odvedenou činnost si vydělá pamlsek, a proto se učí rád. Vypadá to jednoduše a každý by mohl říct: Jasně, za odměny u nás cvičíme už roky. Jenže ono to jen na odměnách nestojí. Jedná se spíše o ucelený systém, který klade důraz na vědomou aktivitu a snahu na straně zvířete. Většinou pracujeme v malých skupinách. Základní výcvik provádíme ve Vrchlabí a Trutnově, ve vlastním dogpointu. Trénink je rozložený do 11 hodin, kdy první hodinou je klikr trénink.

Jakou metodiku používáte ve vaší Krkonošské psí škole?
Zaprvé se jedná o vlastní metodiku pro základní výcvik vycházející z postupů výcviku zvířat pozitivním posilováním (F. Šusta, Gaby Harris atd.). Druhou je vlastní metodika odstranění tahání na vodítku, ta je ověřena mnoha účastníky s rekordem 25 minut. Teď zrovna zpracovávám ještě vlastní metodiku výcviku hluchých psů se zaměřením na pozitivní posilování a nedokončenou mám ještě metodiku na potlačení agresivity u psa.

Domníváte se, že každý pes potřebuje výcvik pod dohledem profesionála? Zvládne si člověk vycvičit svého psa sám?
Každý pejsek, i hluchý, si zaslouží výcvik. Toto se snažím lidem sdělit. Jen pes, který ví, co má dělat, je šťastný pes. Co má pes dělat, mu musí ale někdo říct. Pokud to umí sám psovod, pak se nemusí k profesionálům. Pokud to ale neumí, doporučuji investovat a naučit se, třeba i za pomoci profesionála, jak probíhá rozhovor se psem.

Jaké dělají lidé nejčastěji chyby, když se snaží vycvičit svého psa sami?
Hlavní chybou je, že očekávají od psa nereálné věci. Vždy, když pes nesplní to, co od něj očekáváme, měli bychom se sami sebe zeptat: Učil jsem ho to? A hned si odpovědět: No neučil, tak jak to může umět?! U lidí vidím časté chyby při cvičení doma, že se například dá povel, pes to neudělá, ale stejně dostane odměnu. Opakují povely, povely provázejí slova, která pes nezná, neodmění se včas a mnoho dalšího. Na druhou stranu je ale sto cest, které můžete použít k výcviku. Důležité je, zda dojdete k očekávanému výsledku nebo ne.

Co vás k výcviku psů přivedlo a přimělo k tomu, že už se mu více než deset let věnujete naplno?
Vrátím se o deset let zpět, kdy v České republice byl jediný typ výcviku, tzv. svazarmovský. Ano, toto pseudoumění je výborné pro německé a belgické ovčáky, dobrmany…, tedy plemena pracovní, která snášejí hrubé zacházení, tlak a chyby psovoda. Ale co ostatní plemena, která byla na cvičácích přehlížena a cvičena stejně jako němečtí ovčáci? Nikdo žádnou alternativu nenabízel, tak jsem se rozhodl, že tuto příležitost dám všem, alespoň v rámci Krkonoš a Podkrkonoší. Nabídl jsem alternativu řešící takový přístup, který nepracovní plemena přijímají velice dobře a při správném vedení dosahují výsledku nad očekávání.

Cvičiště ZKO Vrchlabí | Dog Point Trutnov
Tel.: 603 578 800 (Standa) | E-mail: standa@profi-net.cz
www.krkonosska-psi-skola.webnode.cz