Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Legendární kronikář Antonín Just by se dožil 100 let

28. 8. 2021

Legendární kronikář Antonín Just by se dožil 100 let 0 snímků
Kronikář, historik a spisovatel Antonín Just by dnes 28. srpna 2021 oslavil sté narozeniny. Autor rekordního počtu 58 ručně psaných městských kronik patří mezi nejvýraznější místní osobnosti. Stal se prvním držitelem Kulturní ceny města Trutnova a bylo mu uděleno Čestné občanství města Trutnova. Zemřel 25. září 2018.

Just byl kronikářem od roku 1958. Za neuvěřitelných 58 let popsal zhruba 23 tisíc stránek. Chodil na kulturní, společenské a sportovní akce, sbíral výroční zprávy podniků a firem. „Jeho pečlivě vedená a faktograficky velmi cenná kronika se dočkala řady uznání od laické i odborné veřejnosti,“ upozornil historik Ondřej Vašata.

ANTONÍN JUST
* narodil se 28. srpna 1921 v Červeném Kostelci
* v letech 1942 a 1943 byl nuceně nasazený
* po válce vystudoval filozofickou fakultu v Praze 
* od roku 1947 žil v Trutnově
* městskou kroniku psal od roku 1958
* za r. 1991 mu byla udělena Kulturní cena města Trutnova 
* v roce 2001 dostal Čestné občanství města Trutnova
* zemřel 25. září 2018.

Kroniky popsané Justovými podrobnými a přesnými zprávami jsou uložené v trutnovském archivu. Jsou vázané v kůži, některé mají sílu až 12 centimetrů a váží téměř 15 kilogramů. S psaním kroniky skončil Antonín Just v roce 2016. Radnice mu za jeho práci udělila titul Čestný kronikář.

Just nejen, že zapisoval aktuální události. Sám pátral ve starých knihách, hledal o Trutnovu informace v prastarých kronikách či archivech. Vydal několik knih o historii našeho města. Stačí zmínit například stále populární publikace 700 let města Trutnova, Trutnov známý - neznámý nebo Z historie Trutnova trochu jinak. „Dějiny Trutnova se staly jeho celoživotním zájmem. Snažil se je přiblížit českým obyvatelům města, kteří do Trutnova nově přišli po skončení druhé světové války,“ potvrdil Vašata.

Proslul rovněž jako autor několika básnických sbírek. A také jako pedagog. Učil na gymnáziu, průmyslovce, lesárně a zdravotnické škole, kterou deset let vedl jako ředitel, než ho komunisté odvolali za jeho postoj proti sovětské okupaci Československa. Za druhé světové války byl nuceně nasazený ve Vídeňském Novém Městě.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Jiří Jahoda a archiv Muzea Podkrkonoší