Středa

24. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Máte rádi víno? Navštivte v sobotu slavnosti na náměstí

19. 8. 2021

page.Name
Po dlouhé době se v sobotu na Krakonošově náměstí bude něco dít. V centru města se uskuteční 16. ročník Trutnovských vinařských slavností. Od 10 do 18 hodin. Tradiční akce se letos koná v netradičním prázdninovém termínu, protože v květnu z covidových důvodů být nemohla.

„Lidé na nás vyvinuli takový menší tlak, že když v květnu slavnosti opět nebyly, ať je uděláme jindy,“ usmál se Jiří Šťovíček, prezident pořádajícího spolku Přátelé dobrého vína. Organizátoři proto vyslyšeli volání po vínu a rozhodli se připravit alespoň atypický ročník – v menším měřítku a kvůli hygienickým opatřením pouze venku na náměstí, kde tentokrát bude veškeré zázemí.  Budova Staré radnice zůstane v sobotu pro veřejnost zavřená.

V Trutnově se představí osm vinařství (běžně bývá dvanáct až čtrnáct). „I letos se jich hlásilo daleko víc, ale máme problém, že je nemáme kam dát. Původně jsme plánovali sedm, ale nakonec jsme přidali ještě jedno,“ uvedl Jiří Štovíček a dodal, že se s kolegy ze spolku snažili udělat výběr ze stálých vinařů, o kterých vědí, že jejich vína lidem vyhovují.

Z místních vinařů se představí Jiří Novotný s trutnovskými víny, Daniel Gärtner bude reprezentovat velkobílovický Pelvins a do stánku CerFis wines k Vildovi Fischlovi si můžete zajít na portugalská vína. Dále ochutnáte vína z Vinařství Fabikovič (Velké Bílovice), Vinařství Fuzgrunty (Bulhary), Vinné sklepy Kutná Hora, nováčkem bude Vinařství Hamerník a těšit se můžete i na Vinice Hnánice, což je poslední držitel titulu Dračího vína. Jestliže víte, s jakým vínem Hnáničtí v roce 2019 zvítězili, zapojte do naší soutěže a vyhrajte vstupenky a žetony.

„Já bych především upozornil na Vinařství Hamerník, na které jsme narazili před rokem v Dolních Dunajovicích, kde jsme byli na jednom z našich výjezdů. Určitě stojí za ochutnání. Pan Hamerník k nám sice osobně nedorazí, ale o jeho vína se tady bude starat náš spolek,“ poznamenal Jiří Šťovíček.

Vstupné na vinařské slavnosti stojí 100 korun a je v něm zahrnuta degustační sklenička. O hudební doprovod se postará tradičně cimbálovka a kytarista Vende Ballini. Každý návštěvník akce bude muset v rámci covidových opatření doložit jedno ze čtyř potvrzení (certifikát po očkování, potvrzení o prodělání covidu - max. před 180 dny, PCR test starý min. 7 dní nebo antigenní test starý min. 72 hodin).

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek