Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Oprava mobiliáře poříčského kostela pokračuje druhou etapou

3. 8. 2021

page.Name
Více než milion korun bude stát oprava mobiliáře kostela sv. Petra a Pavla na Lipovém náměstí v Poříčí. Práce jsou rozděleny do dvou etap.

V loňském roce se v kostele, na jehož stavu se podepsal nejen čas, ale také červotoč, zrestaurovaly všechny čtyři oltáře a kazatelna včetně sochařské výzdoby za 611 tisíc korun.

Na letošek je naplánována druhá etapa restaurátorských prací. „Chystáme opravu vyřezávaných obrazů křížové cesty a volně umístěných soch. Současně opravíme zádveří u bočních vchodů a ošetříme skříně a komody, které napadl červotoč,“ popisuje plán prací Vlastimil Grof z Odboru rozvoje města MěÚ Trutnov.  

Letošní investice do opravy kostela sv. Petra a Pavla činí téměř 450 tisíc korun. Práce, tak jako v loňském roce, provádí Václav Krouz z Mnichovic. Hotovo by mělo být do půlky listopadu.

Novogotický kostel na Lípovém náměstí byl postaven v letech 1897–1903 podle projektu pražského architekta Vomáčky firmou trutnovského stavitele Vincenze Baiera. Stavba o půdorysu 35 x 12 metrů ukrývá ve svém interiéru 4 oltáře – hlavní se sochami patronů kostela sv. Petra a Pavla, postranní se sochami Panny Marie a Ježíše Krista a vzadu oltář Božího hrobu. Kostelní prostory prosvětluje 13 oken s barevnými vitrážemi s ornamentální i figurální výzdobou. Dominantou kostela je 50 metrů vysoká kostelní věž, zakončená čtyřmetrovým železným křížem.

(bog, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek