Úterý

27. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Šampionem Trutnovských vinařských slavností se stal lahodný Sauvignon

21. 8. 2021

Šampionem Trutnovských vinařských slavností se stal lahodný Sauvignon 0 snímků
Součástí tradičních Trutnovských vinařských slavností, které dnes na Krakonošově náměstí vstoupily do 16. ročníku, je vyhlášení Dračího vína. Letošním vítězem se stalo vynikající bílé víno Sauvignon, ročník 2020, z vinařství Hnanice na jižní Moravě. Diplom převzal šéf vinařského obchodu Ivo Štorek.

„Vítězné víno je typickým příkladem krásně vyzráleho Sauvignonu s ovocnými tóny, krásným aroma, které přechází do chuti,“ prozradil Štorek k výjimečnosti tohoto vína. Vinařství Hnanice není v Trutnově poprvé, už před covidovou krizí zde zvítězilo a letos tedy titul Dračí víno obhájilo.

„Do Trutnova nás přítáhli členové pořádajícího trutnovského spolku Přátelé dobrého vína. Navíc pan Hendrych se zná s majiteli našeho vinařství,“ řekl šéf obchodu, který si pochvaluje, že se víno rozšiřuje po celé republice. „Jsme sice stále pivařská země, ale nejkrásnější na tom je, že víno a pivo se mezi sebou nevylučují. Jsem spokojený, že se už akce tohoto typu začaly konat a myslím si, že ta trutnovská je toho dobrým příkladem,“ dodal Štorek.

Za vítězným Sauvignonem druhou příčku obsadil Ryzlink rýnský, ročník 2019, dodaný vinotékou Ampelos z Vrbovce nedaleko Znojma a třetí místo patří Ryzlinku vlašskému, ročník 2019, z vinařství Hamerník v Dolních Dunajovicích. Letošní ročník vinařských slavností v Trutnově je sice po vynucené přestávce trochu komorní, protože návštěvníkům je k dispozici pouze osm vinařů, nicméně krásné počasí místní milovníky vín i přespolní přilákalo v hojném počtu.

„Vůbec mně nevadí, že je to menší než obvykle, ale je tady zase parádní atmosféra,“ pochvaluje si Radek Mazánek ze Dvora Králové nad Labem s tím, že miluje k vínu cimbálovou muziku. V souladu s tradicí opět přicestovala osvědčená cimbálovka Tomáše Zouhara z moravského Drásova, která je v Trutnově jako doma. „A taky se tady tak cítíme,“ sdělil Trutnovinkám jeden z muzikantů.

Podle spolkového přezidenta Přátel dobrého vína Jiřího Šťovíčka jsou aktuální slavnosti tradiční i netradiční. „Netradiční v tom, že se nekonají v květnu, ale v srpnu. Kromě toho neprobíhají jako v předchozích letech v prostorách Staré radnice, ale pouze před ní. Tradiční jsou v tom, že se vůbec konají a pořádají je Přátelé dobrého vína Trutnov,“ uvedl prezident a pozval přítomné už dnes na Vinařský bál, který se uskuteční 13. listopadu.

Starosta města Ivan Adamec si trochu posteskl, že v dnešní době je velmi složité plánovat jakoukoli akci. Je ale potěšen, že se, i když v omezené míře, opět konají slavnosti vína v Trutnově. „Už je naštěstí pryč ta doba, kdy se vína dělila jen na bílá a červená. Výrazaně jsme se totiž v kultuře pití vína posunuli kupředu. Nejen na Moravě, ale i jinde v zemi se víno pije a lidé mu rozumějí, což je dobře. Víno je dnes fenomén doby,“ prohlásil starosta. Slavnosti vína potrvají v Trutnově do dnešní osmnácté hodiny.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek