Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Šampionem Trutnovských vinařských slavností se stal lahodný Sauvignon

21. 8. 2021

Šampionem Trutnovských vinařských slavností se stal lahodný Sauvignon 59 snímků
Součástí tradičních Trutnovských vinařských slavností, které dnes na Krakonošově náměstí vstoupily do 16. ročníku, je vyhlášení Dračího vína. Letošním vítězem se stalo vynikající bílé víno Sauvignon, ročník 2020, z vinařství Hnanice na jižní Moravě. Diplom převzal šéf vinařského obchodu Ivo Štorek.

„Vítězné víno je typickým příkladem krásně vyzráleho Sauvignonu s ovocnými tóny, krásným aroma, které přechází do chuti,“ prozradil Štorek k výjimečnosti tohoto vína. Vinařství Hnanice není v Trutnově poprvé, už před covidovou krizí zde zvítězilo a letos tedy titul Dračí víno obhájilo.

„Do Trutnova nás přítáhli členové pořádajícího trutnovského spolku Přátelé dobrého vína. Navíc pan Hendrych se zná s majiteli našeho vinařství,“ řekl šéf obchodu, který si pochvaluje, že se víno rozšiřuje po celé republice. „Jsme sice stále pivařská země, ale nejkrásnější na tom je, že víno a pivo se mezi sebou nevylučují. Jsem spokojený, že se už akce tohoto typu začaly konat a myslím si, že ta trutnovská je toho dobrým příkladem,“ dodal Štorek.

Za vítězným Sauvignonem druhou příčku obsadil Ryzlink rýnský, ročník 2019, dodaný vinotékou Ampelos z Vrbovce nedaleko Znojma a třetí místo patří Ryzlinku vlašskému, ročník 2019, z vinařství Hamerník v Dolních Dunajovicích. Letošní ročník vinařských slavností v Trutnově je sice po vynucené přestávce trochu komorní, protože návštěvníkům je k dispozici pouze osm vinařů, nicméně krásné počasí místní milovníky vín i přespolní přilákalo v hojném počtu.

„Vůbec mně nevadí, že je to menší než obvykle, ale je tady zase parádní atmosféra,“ pochvaluje si Radek Mazánek ze Dvora Králové nad Labem s tím, že miluje k vínu cimbálovou muziku. V souladu s tradicí opět přicestovala osvědčená cimbálovka Tomáše Zouhara z moravského Drásova, která je v Trutnově jako doma. „A taky se tady tak cítíme,“ sdělil Trutnovinkám jeden z muzikantů.

Podle spolkového přezidenta Přátel dobrého vína Jiřího Šťovíčka jsou aktuální slavnosti tradiční i netradiční. „Netradiční v tom, že se nekonají v květnu, ale v srpnu. Kromě toho neprobíhají jako v předchozích letech v prostorách Staré radnice, ale pouze před ní. Tradiční jsou v tom, že se vůbec konají a pořádají je Přátelé dobrého vína Trutnov,“ uvedl prezident a pozval přítomné už dnes na Vinařský bál, který se uskuteční 13. listopadu.

Starosta města Ivan Adamec si trochu posteskl, že v dnešní době je velmi složité plánovat jakoukoli akci. Je ale potěšen, že se, i když v omezené míře, opět konají slavnosti vína v Trutnově. „Už je naštěstí pryč ta doba, kdy se vína dělila jen na bílá a červená. Výrazaně jsme se totiž v kultuře pití vína posunuli kupředu. Nejen na Moravě, ale i jinde v zemi se víno pije a lidé mu rozumějí, což je dobře. Víno je dnes fenomén doby,“ prohlásil starosta. Slavnosti vína potrvají v Trutnově do dnešní osmnácté hodiny.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek