Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Školákům začne nový rok testováním, výjimku mají prvňáci

31. 8. 2021

page.Name
Nový školní rok začne s podobnými hygienickými opatřeními, s jakými před dvěma měsíc skončil ten starý. Očkovaný nebo testovaný žák nemusí mít při výuce roušku. Nemusí ji mít ani o přestávce, pokud zůstane v učebně. Například na chodbě ale musí mít zakrytá ústa a nos respirátorem nebo rouškou.

Podle pokynů z ministerstva zdravotnictví a školství zůstává povinné nošení roušek ve společných prostorách. V učebnách můžou školáci zůstat bez roušek, pokud už nemoc prodělali, jsou testovaní nebo očkovaní. Zůstává i povinné samotestování žáků. Nařízené je na středu 1., pondělí 6. a čtvrtek 9. září.

Pokud nechtějí školy kazit prvňákům zážitek z úvodního školního dne, mohou je testovat až 2. září. „Prvňáky přivítáme před školou, a pak je pustíme do tříd, jako vždy. Testovat je budeme až druhý den,“ potvrdil Zdeněk Géc, ředitel Základní školy Mládežnická.

ŠKOLA ZAČÍNÁ
* Do prvních tříd základních škol zřizovaných městem se chystá celkem 321 žáků.
* V sedmi základních školách je celkem 14 běžných prvních tříd a 1 speciální třída. 
* Do ZŠ Komenského nastoupí 64 prvňáků (3 třídy).
* ZŠ V Domcích přivítá 33 prvňáčků (2 třídy).
* Do ZŠ R. Frimla nastoupí 45 prvňáků (2 třídy).
* ZŠ Mládežnická má 57 prvňáků (3 třídy).
* ZŠ Náchodská hlásí 27 prvňáků v běžné třídě a 6 prvňáků v  Montessori.
* ZŠ Kpt. Jaroše otevře pro 58 žáků 2 třídy. Na odloučeném pracovišti v Dolní Radechové jednu první třídu s 21 žáky.
* Do ZŠ pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami ve Voletinách nastoupí 10 žáků do první třídy.

Mnohde ale prvňáky otestují hned ve středu. „Po slavnostním zahájení před školou pustíme dítě s jedním rodičem do třídy, kde ho otestujeme. Až budou všechny děti otestované, pak za nimi do třídy pustíme i další příbuzné. Dospělí samozřejmě budou v respirátorech,“ sdělila Zuzana Horáková Radová, ředitelka Základní školy V Domcích.

Rovněž v Základní škole Komenského si nováčky v lavicích otestují hned 1. září. Chystají pro ně a jejich rodiče malou slavnost. „Chceme, aby zážitek prvního školního dne zafungoval, to jim přece nemůžeme odepřít,“ řekl ředitel Petr Horčička.

Ani ostatní školy nechtějí děti o první den s aktovkou na zádech ochudit. „Začátek pro všechny uděláme na školním dvoře. Prvňáky pak přesuneme do tělocvičny, deváťáci jim tam budou předávat medaile, jakousi pomyslnou štafetu,“ prozradil Zdeněk Švarc, ředitel Základní školy Náchodská v Poříčí.

Dítě bez ukončeného očkování, testu či onemocnění covid prodělaného v posledních 180 dnech může chodit do školy, ale nesmí si sundat roušku ani ve třídě, má zakázáno zpívat nemůže se účastnit tělocviku v uzavřených prostorách. Hudební výchova a tělesná výchova jsou aktuálně povolené.

Školy ale nepředpokládají, že by se mezi rodiči měli objevit odpírači. „Neočekávám, že by s tím měl být problém. Věřím, že rodiče děti nechají otestovat,“ prohlásil Jiří Paták, ředitel Základní školy kpt. Jaroše v Gorkého ulici.

Všechny trutnovské základní školy jsou vybavené rychlými antigenními samotesty. Jejich výsledek je známý do deseti minut a je platný tři dny. Pokud bude někdo ve třídě pozitivní, musí na PCR test. Pokud má i z něj stejný výsledek, musí na dva týdny do karantény. „Nepředpokládám, že bude docházet automaticky k nařizování karantény, nebudeme na tuto dobu třídy vypínat, ale bude dostačovat, když děti, které byly poslední dva dny s pozitivním žákem v kontaktu, absolvují PCR test, pokud bude negativní, budou se moct vrátit zpět do výuky,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kompletní pokyny a manuál pro školy najdete ZDE.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek