Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Volha, wartburg a stopětka jsou zpátky. „Držely nás,“ hlásí řidiči

13. 8. 2021

Volha, wartburg a stopětka jsou zpátky. „Držely nás,“ hlásí řidiči 0 snímků
Retro výlet socialistickými auty do Bulharska se vydařil. Sedm nadšenců se dnes odpoledne ve volze, wartburgu a stopětce vrátilo na trutnovské Krakonošovo náměstí. Tedy na místo, z kterého před 17 dny vyrazili na zhruba 4500 kilometrů dlouhou cestu. „Byl to krásný výlet,“ chválil Richard Puš, řidič škodovky.

Jak zvládly cestu vozy typické pro východní Evropu před rokem 1989? Auta bez klimatizace, tempomatu, ABS či navigace? „Na to jak jsou starý, tak docela dobře,“ přiznal Michal Puš z wartburgu.

Cestou tankovali zhruba 13krát. Například volha měla spotřebu mezi deseti až dvanácti litry na sto kilometrů. „S větší spotřebou jsme počítali, takže nás to nepřekvapilo,“ prozradil šofér volhy Dan Bouma.

Co všechno cestou zažili? Jakou jeli průměrnou rychlostí? A nechali řídit své drahé polovičky? Odpovědi najdete ve facebookovém Živém vysílání, které jsme pořídili hned po příjezdu nadšenců do historického centra Trutnova.

Wartburg má rok výroby 1978, volha 1977 a škodovka 1981. Auta jsou v perfektním stavu a plně funkční.

Otec a syn Pušovi už mají jeden známý retro výlet za sebou. Před dvěma lety na motocyklech Pionýr vyrazili do Řecka. „Chtěli jsme dokázat, že Jawa 50 je spolehlivá motorka, s kterou se dá dojet hodně daleko,“ vysvětlil Michal Puš. Tehdy měli denní průměr 300 ujetých kilometrů.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz