Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Hradecký kraj měl již v lednu mutaci nejméně ve třech okresech

12. 2. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji k přenosu nakažlivější, tzv. britské mutace docházelo již na začátku ledna minimálně v okresech Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. V jaké míře tomu bylo, lze pouze odhadovat z procentuálního počtu výsledků analýz Státního zdravotního ústavu v Praze (SZÚ) a tak tomu bude i nadále. Na webu to dnes uvedla Krajská hygienická stanice (KHS) v Hradci Králové.

"Na podezření či prokázání britské mutace se totiž z kapacitních laboratorních důvodů v žádném případě nevyšetřují všechny odebrané vzorky, ale pouze jejich malá část," uvedli zástupci hradecké KHS.

Královéhradecký kraj patří mezi nejvíce zasažené regiony koronavirem. A v jeho okrese Trutnov se nákaza dlouhodobě šíří nejrychleji.

Statní zdravotní ústav v Praze dostal k analýze od krajských hygieniků podezřelé vzorky z 5. až 10. ledna zpracované v laboratořích nemocnic Trutnov a Náchod v pondělí 11. ledna. O měsíc později 10. února SZÚ výsledky zveřejnil. Ústav vyšetřil 48 vzorků obyvatel kraje, přičemž britská mutace se potvrdila ve 28 případech, tedy v 58 procentech.

U obyvatel okresu Trutnov bylo vyšetřeno 28 vzorků, britská mutace byla potvrzena u 16 z nich (57 pct.), okresu Náchod bylo 11 vzorků, britská mutace byla potvrzena u devíti z nich (82 pct.) a okresu Rychnov nad Kněžnou devět vzorků, britská mutace byla potvrzena u tří z nich (33 pct), uvedli dnes hygienici.

Hradecká KHS tento týden provedla cílený odběr dalších desítek vzorků z těchto okresů, které budou opět zavezeny SZÚ k sekvenaci pro porovnání a zjištění vývoje stavu v těchto lokalitách po jednom měsíci. Od 27. ledna 2021 zdravotníci napříč krajem odebírají další vzorky, které analyzuje samostatně s možných výsledkem podezření na britskou mutaci laboratoř Fakultní nemocnice Hradec Králové.

"Část prvních takto podezřelých vzorků laboratoř zaslala 29. ledna 2021 ke konečné sekvenaci na SZÚ, výsledky prozatím neznáme," uvedli zástupci hradecké KHS.

V hradeckém kraji bylo dosud pro analýzu podezření na britskou mutaci odebráno více než 900 vzorků. Z těch, které byly covid-19 pozitivní, bylo laboratoří FN Hradec Králové nemocnice zhruba 70 procent vyhodnoceno jako "podezření na britskou mutaci".

"V této chvíli není ani tak důležité, přesně v kolika procentech se v kraji a jednotlivých okresech britská mutace koronaviru šíří. Podstatné je, že tato mutace má mnohem vyšší a rychlejší nakažlivost. Znamená to, že pokud pronikne do nějakého zařízení, firmy, rodiny, tak je značná pravděpodobnost, že se velice rychle nakazí velká část zde přítomných osob, se všemi možnými důsledky," uvedla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Prevence je podle ní stále stejná, a to důsledné používání roušek nebo respirátorů, zajištění dostatečných rozestupů mezi lidmi a péče o hygienu rukou. "S nástupem britské mutace koronaviru se mění i význam nějakého bezpečného časového intervalu, kdy mohou být dva lidé bez ochrany dýchacích cest bez rizika nákazy v blízkém kontaktu. K nákaze může dojít během velice krátké doby," dodala.

ČTK