Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Kontroly řidičů na hranicích okresu? Pochopení a klid, u řidičů i policistů

12. 2. 2021

Kontroly řidičů na hranicích okresu?  Pochopení a klid, u řidičů i policistů 0 snímků
Bez komplikací, s policejní benevolencí a pochopením motoristů. Tak vypadalo prvních osmnáct hodin trutnovského okresu v tzv. lockdownu. K uzavření došlo o půlnoci na dnešek na základě vládního nařízení. Náš okres je už několik týdnů nejvíc zasaženou oblastí covidem-19.

„Dobrý den, kam máte namířeno?“ zní dotaz policisty.
„Vracím se z práce,“ odpovídá řidič a ukazuje už předem připravené potvrzení od zaměstnavatele.
Typický dialog, kterých se dnes po obvodu trutnovského okresu odehrály stovky. Policisté totiž na 36 přístupových cestách dohlíželi na dodržování lockdownu. Při něm nesmí nikdo náš okres opouštět, ani do něj přijíždět. Až na výjimky jako jsou cesty do zaměstnání, k lékaři nebo do školy.

Policisté zastavovali převážně osobní auta, občas i nákladní vozy výjimečně i autobusy. „Zjišťují důvody cestování, zkoumají předložená potvrzení, listiny, smlouvy nebo živnostenské listy. Většina zastavených motoristů se zatím prokázala věrohodně, nejčastější potvrzení byla pracovní,“ potvrdila policejní mluvčí Magdalena Vlčková.

Kdo ale cestoval do sousedního okresu jen kvůli nákupu, jako například mezi Vrchlabím a sedm kilometrů vzdálenou Jilemnicí, toho policisté vrátili. Stejně tak neuspěli lidé z jiných regionů, kteří chtěli na výlet do hor.

Při namátkových kontrolách byla dnes podle prvotních odhadů zastavena zhruba tisícovka aut. Odkloněno nebo vráceno zpět jich ale bylo minimum. Jejich šoféři buď neměli potvrzení, nebo nevěděli o uzávěře. Jako například někteří lidé ze sousedního Polska. Žádné sankce policisté neudělili.

Kontroly probíhaly klidně, s oboustrannou vstřícností. „Vesměs jsme se setkávali s pochopením motoristů, zastavovali ochotně,“ přiznala policejní mluvčí. Na hlavní tazích se netvořily kolony, jen výjimečně docházelo k drobným dopravním omezením. Když bylo aut víc, zastavili policisté jen některá. Když aut ubylo, zastavili téměř každé.

K vážnějším komplikacím dnes v dopravě nedošlo. „Na kontrolním stanovišti u Kuksu se nám podařilo zadržet člověka, který neměl za volantem co dělat, protože má vyslovený zákaz řízení,“ upřesnila Vlčková.

Policistům komplikoval službu silný mráz. Teploty na Trutnovsku se přes den pohybovaly pod mínus deseti stupni Celsia. Ohřát se policisté mohli buď ve služebních vozech nebo na hlavních tazích v mobilních buňkách.

Policejní kontroly mají probíhat 24 hodin denně. Namátkově, a to i uvnitř okresu. Tři policejní stanoviště jsou i na přeshraničních propojeních: Královci, Pomezních Boudách, a v těsné blízkosti Žacléře.

Na sedmi vybraných stanovištích, tzv. check-pointech umístěných na nejfrekventovanějších silnicích, mají policisté v mobilních buňkách zázemí spojené s administrativou a technickou podporou. Sloužit tam bude i více policistů, aby nedocházelo kvůli kontrolám k dopravním komplikacím.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Jan Bartoš