Sobota

2. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-5°

Svátek má

Máme aktivní lidi, sestavili jsme proto vlastní odběrový tým, přiznává zdrávka

18. 2. 2021

Máme aktivní lidi, sestavili jsme proto vlastní odběrový tým, přiznává zdrávka 28 snímků
Tři mobilní armádní odběrové týmy posílila v našem okrese posádka střední zdravotnické školy. Pomáhá s dobrovolným testováním veřejnosti na covid-19, a snaží se tak přispět ke zpomalení nárůstu počtu nových případů. Šíření nákazy v trutnovském okrese je nejhorší v rámci republiky. Až do konce nouzového stavu proto u nás platí omezení volného pohybu, okres je uzavřený.

Epidemická situace na Trutnovsku je špatná už několik týdnů. Teprve minulý týden ale požádala zdejší nemocnice školu o personální doplnění testovacích týmů. Zdrávka pomoc neodmítla, postavila ale vlastní odběrový tým. „Máme dost ochotných aktivních lidí, navíc jsou jarní prázdniny, takže i učitelé všeobecných předmětů se zapojili,“ uvedl ředitel Roman Hásek.

Škola má pro sestavení specifického týmu ideální předpoklady. Mezi odbornými učitelkami je řada zdravotních sester. Právě ony v odběrovém týmu působí coby zdravotnice. V ochranném obleku, rukavicích, respirátoru a plastovém štítu provádějí odběry biologického materiálu, laicky řečeno výtěr z nosohltanu.

„Štětičku namočíme do zkumavky s aktivní látkou, pořádně promačkáme, promícháme a potom látku nakápneme do testovací sady. Z ní po patnácti minutách vidíme výsledek, jestli je negativní nebo pozitivní,“ vysvětlila Hana Gaislerová.

 

Další výhodou je školní sanita. Běžně využívaná pro praktickou výuku, a při propagaci zdrávky. Nyní je plná materiálu potřebného pro testování, který dodala trutnovská nemocnice. Včetně antigenních testů a počítače, do kterého administrátor zapisuje potřebné údaje. „Co se týče administrativy, měli jsme na to krátké školení,“ přiznal ředitel Hásek.

Mobilní tým už zvládnul odběry například ve firmách Kablo Vrchlabí a Juta Bernartice, v trutnovské Základní škole Komenského nebo na Finančním úřadě v Trutnově. Denně zvládne 120 až 200 odběrů. Dnes testoval mimo jiné také zaměstnance Městského úřadu v Trutnově. „Testování je naprosto dobrovolné. Dnes tu byl mobilní tým již podruhé. Poprvé se nechalo otestovat zhruba 65 zaměstnanců, dnes 56,“ řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

 čtěte také: Roušky budou také v obchodech a marketech


Většina testů provedená mobilním týmem zdrávky byla negativní. „Například dnes jsme měli téměř dvě stě odběrů a z toho pět bylo pozitivních,“ upřesnil Hásek. Lidem s pozitivním výsledkem udělají učitelé přesnější PCR test a odvezou ho k vyhodnocení do nemocnice.

Odběrový školní tým by mohl nárazově působit v regionu i v příštích týdnech, kdy už v našem okrese nebudou prázdniny. „Pokud se sejdou tři učitelé, kteří zrovna nebudou učit, může naše sanita vyjet do akce,“ dodal ředitel Roman Hásek.

Střední zdravotnická škola pomáhá v boji s covidem i jinak. Studenti a učitelé dobrovolně slouží na covidových odděleních trutnovské nemocnice, která aktuálně patří mezi nejvytíženější české špitály.

 čtěte také: Omezte cestování, setkávání, chraňte se!


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Miloš Šálek