Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Máme aktivní lidi, sestavili jsme proto vlastní odběrový tým, přiznává zdrávka

18. 2. 2021

Máme aktivní lidi, sestavili jsme proto vlastní odběrový tým, přiznává zdrávka 0 snímků
Tři mobilní armádní odběrové týmy posílila v našem okrese posádka střední zdravotnické školy. Pomáhá s dobrovolným testováním veřejnosti na covid-19, a snaží se tak přispět ke zpomalení nárůstu počtu nových případů. Šíření nákazy v trutnovském okrese je nejhorší v rámci republiky. Až do konce nouzového stavu proto u nás platí omezení volného pohybu, okres je uzavřený.

Epidemická situace na Trutnovsku je špatná už několik týdnů. Teprve minulý týden ale požádala zdejší nemocnice školu o personální doplnění testovacích týmů. Zdrávka pomoc neodmítla, postavila ale vlastní odběrový tým. „Máme dost ochotných aktivních lidí, navíc jsou jarní prázdniny, takže i učitelé všeobecných předmětů se zapojili,“ uvedl ředitel Roman Hásek.

Škola má pro sestavení specifického týmu ideální předpoklady. Mezi odbornými učitelkami je řada zdravotních sester. Právě ony v odběrovém týmu působí coby zdravotnice. V ochranném obleku, rukavicích, respirátoru a plastovém štítu provádějí odběry biologického materiálu, laicky řečeno výtěr z nosohltanu.

„Štětičku namočíme do zkumavky s aktivní látkou, pořádně promačkáme, promícháme a potom látku nakápneme do testovací sady. Z ní po patnácti minutách vidíme výsledek, jestli je negativní nebo pozitivní,“ vysvětlila Hana Gaislerová.

 

Další výhodou je školní sanita. Běžně využívaná pro praktickou výuku, a při propagaci zdrávky. Nyní je plná materiálu potřebného pro testování, který dodala trutnovská nemocnice. Včetně antigenních testů a počítače, do kterého administrátor zapisuje potřebné údaje. „Co se týče administrativy, měli jsme na to krátké školení,“ přiznal ředitel Hásek.

Mobilní tým už zvládnul odběry například ve firmách Kablo Vrchlabí a Juta Bernartice, v trutnovské Základní škole Komenského nebo na Finančním úřadě v Trutnově. Denně zvládne 120 až 200 odběrů. Dnes testoval mimo jiné také zaměstnance Městského úřadu v Trutnově. „Testování je naprosto dobrovolné. Dnes tu byl mobilní tým již podruhé. Poprvé se nechalo otestovat zhruba 65 zaměstnanců, dnes 56,“ řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

 čtěte také: Roušky budou také v obchodech a marketech


Většina testů provedená mobilním týmem zdrávky byla negativní. „Například dnes jsme měli téměř dvě stě odběrů a z toho pět bylo pozitivních,“ upřesnil Hásek. Lidem s pozitivním výsledkem udělají učitelé přesnější PCR test a odvezou ho k vyhodnocení do nemocnice.

Odběrový školní tým by mohl nárazově působit v regionu i v příštích týdnech, kdy už v našem okrese nebudou prázdniny. „Pokud se sejdou tři učitelé, kteří zrovna nebudou učit, může naše sanita vyjet do akce,“ dodal ředitel Roman Hásek.

Střední zdravotnická škola pomáhá v boji s covidem i jinak. Studenti a učitelé dobrovolně slouží na covidových odděleních trutnovské nemocnice, která aktuálně patří mezi nejvytíženější české špitály.

 čtěte také: Omezte cestování, setkávání, chraňte se!


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Miloš Šálek