Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Měl jsem pořád pocit, že mám traverzu na prsou, říká Trýzna o covidu

10. 2. 2021

page.Name
Jaké to je bojovat s covidem-19 coby pacient? Miloš Trýzna (89) to zažil na vlastní kůži. „Legrace to rozhodně nebyla,“ upozorňuje známý výtvarník a držitel Kulturní ceny města Trutnova.

Když se v půlce prosince dozvěděl, že má covid, plánoval, že nemoc přečká doma. Po pár dnech se mu ale výrazně přitížilo a těsně před Vánoci ho převezla sanitka do zdejší nemocnice. „Špatně se mi dýchalo, měl jsem horečky, nejedl jsem, nepil, bylo mi špatně,“ popisuje svůj tehdejší stav.

Ke covidu se přidal zápal plic. „Byl jsem na kyslíku. Vždy ráno, v poledne a večer jsem dostal pět prášků. K tomu kapačky, večer ještě injekce. Třikrát jsem byl na rentgenu plic. Přitom jsem měl pořád pocit, že mám traverzu na prsou, nemohl jsem pořádně dýchat,“ říká.

Ke zlepšení u něj došlo po týdnu, v nemocnici nakonec strávil 15 dní. Domů se vrátil až po Novém roce. „Musím moc pochválit lékaře a sestřičky, kteří se o mě starali. Pořád se okolo mě někdo pohyboval, ptali se, jak se mi daří, jak mi je. Sice jsem viděl pouze jejich oči, protože byli neustále ve skafandrech, štítech a rouškách, ale ty oči byly nádherné.“

Dnes už je Miloš Trýzna zdravý, plný elánu a má dobrou náladu, jak je u něj zvykem. „Ještě musím pochválit jídlo ve špitále. Vařili tam skvěle! Akorát do pátého patra, kde jsem ležel, se na talíři často dostalo studené. Ale to je z dnešního pohledu spíš úsměvná historka. Hlavně, že jsem živý a zdravý!“

Prošli jste si covidem?


Josef Pokorný, provozovatel kempu
Covid jsme chytli se ženou, Zdenička čtrnáct dní před porodem, naštěstí byla bez příznaků, kromě ztráty čichu. Mě taky nic vážnějšího nepotkalo, jen jsem také ztratil čich a z poloviny chuť.


Kateřina Sedláková, personalistka
Ano, covid jsem prodělala v listopadu. Cítila jsem se, jako když mám horší průběh chřipky. Ztratila jsem čich i chuť a měla jsem nepříjemný kašel, který mi stále doznívá.


Zuzana Šorfová, asistentka ředitele
Troufám si říct, že jsem covidem neposkvrněná, ale kdo ví, jak dlouho si za tím můžu stát. Nicméně strach z něj nemám a z toho důvodu bych se ráda vyhnula i případnému očkování, ze kterého mám paradoxně větší strach než ze samotné nákazy.


Martin Votava, testovací inženýr
Řekl bych, že jsem si tím prošel, protože minimálně na tři týdny jsem úplně přišel o čich a chuť, ale to byly jediné příznaky. Nicméně na testech ani nikde jinde jsem nebyl.


Jan Chmelař, plánovač výroby
Každý je vůči této nemoci asi jinak imunní a organismus si s ní poradí u každého jinak. U mě se covidu zatím tak nějak nezadařilo. Druhá možnost je, že jsem nemocí prošel a vlastně o tom ani nevím, což je pro mě nejpravděpodobnější varianta. Nemůžu říct, že patřím k lidem, kteří by striktně dodržovali všechna opatření, ale samozřejmě v rámci možností se snažím tak nějak covidu nechodit naproti.


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek