Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Adamec: Mělo by se u nás očkovat prioritně. Jinak se šíření viru nezastaví

11. 2. 2021

page.Name
Ani ryba, ani rak. Ani oblečená, ani nahá. Tak hodnotí aktuální vládní opatření trutnovský starosta Ivan Adamec. „Vláda by spíš měla zrychlit vakcinaci, očkování zabrání dalšímu šíření viru,“ kritizuje uzavření našeho okresu kvůli zhoršené epidemii covidu-19.

Jak hodnotíte vyhlášená omezení?
Je to typické vládní nařízení s celou řadou výjimek. Je to další opatření, které nám problém nevyřeší a hlavně zatěžuje občany dalšími povinnostmi. Lidé jsou unavení, už toho mají dost, zejména když nevidí, jestli něco funguje nebo ne. Podle mě to nařízení ukazuje na bezradnost vlády.

Nemáte strach, že lidé budou opatření obcházet?
Obávám se, že řada lidí to asi obejde. Například ti, kteří mají trvalý pobyt v Trutnově, ale pracují v Praze nebo jinde. Takových lidí není málo. Lidé budou jezdit dál. Ale já doporučuju občanům, ať se chovají zodpovědně, nikam zbytečně nechodí, nikam nejezdí, ať nosí ochranné pomůcky. Prostě ať jdou jen do práce, nakoupit a domů.

Co by bylo řešením aktuální situace?
Jediné, co může v dohledné době zabrat, je očkování. Jenže problémem je, že nejsou vakcíny, nefunguje logistika. Tohle, co vyhlásil ministr zdravotnictví, je jen nouzové, náhradní řešení, které mimochodem přišlo pozdě.

 čtěte také: Zavřený okres. Nikdo nesmí ven ani dovnitř


Takže mělo uzavření nastat dřív?

Nevím, jestli uzavření mělo přijít dřív. Vláda současnou situaci svádí na to, že je velký pohyb lidí na horách. To s tím ale přece vůbec nesouvisí. Většina lidí se nakazí v práci nebo doma. Když se podíváte na Šumavu, tam také jsou lyžařské areály, také tam jezdí lidé a nic hrozného se tam neděje. Takže původ viru asi vznikl někde jinde. Pravděpodobně to sem mohli přinést z domovin nebo ze služebních cest zahraniční pracovníci v továrnách. Zavření regionu ještě víc zničí lidi, kteří jsou už nyní na tom existenčně velmi špatně. Postup viru nebude jiný. Pojede dál svým tempem, bohužel. Už máme problém řadu dní, dokonce týdnů. A vláda teprve nyní udělá takové rozhodnutí. A že nám pošle, jak někdo spočítal, čtyři roušky na osobu? To je jediné pozitivní, ale čtyři roušky máte za čtyři dny pryč, možná i za kratší dobu.

Umíte si přestavit, jak policie kontroluje dodržování nových opatření?
Nevím, jestli policisté budou hlídkovat na každém vjezdu do okresu, jestli budou stát na každé lesní cestě. Krkonoše patří i do Libereckého kraje, takže kdo bude chtít, pojede do hor přes Jilemnicko a Semilsko, do svých chat se pak budou nechávat vozit rolbami nebo na skútrech. Ne, podle mě to není dobře.

 čtěte také: Opatření bude nutné dodržovat, říká hejtman


Opatření mají platit do konce nouzového stavu. To může být už v neděli, pokud se vládě nepovede sjednat ve Sněmovně jeho prodloužení.

Pokud si lidé myslí, že se hned v pondělí všechno otevře, tak to upozorňuju, že se nestane. Ať to dopadne ve Sněmovně jakkoliv, dál to bude zavřené. Akorát bude muset vláda s námi začít spolupracovat a přijímat opatření, která povedou ke zlepšení situace. Pan premiér mohl včera s námi jednat, místo toho odjel do Srbska zjišťovat, jaké tam používají vakcíny, které mimochodem nejsou certifikované v Evropské unii.

Čili zásadním řešením je podle vás zrychlená vakcinace?
Ano. Tam, kde jsou centra napadení britskou mutací, tam by se mělo očkovat prioritně. Jinak se šíření nezastaví. Jakékoliv jiné opatření je velmi málo účinné. A samozřejmě je potřeba, aby se lidé chovali zodpovědně. Aby nosili ochranné pomůcky, aby nechodili nikam zbytečně, aby si odpustili přátelské mejdany setkávání po bytech a podobně. Aby zůstali doma. Jak už jsem říkal. Do práce, nakoupit a domů! A když někam jdu, tak s ochrannými pomůckami. Nesmíme dát viru příležitost aby mohl útočit tam, kde to není nutné.

 čtěte také: V lednu u nás byla britská mutace koronaviru


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek