Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Očkovací centrum bude v Základní škole Komenského, vznikne v březnu

19. 2. 2021

page.Name
Centrum pro očkování veřejnosti proti nemoci covid-19 nebude v útrobách zimního stadionu, jak se původně plánovalo, ale v tělocvičnách Základní školy Komenského. Vznikne v březnu, fungovat má od dubna. Vyplývá to z informací Královéhradeckého kraje a trutnovské radnice.

Na tzv. druhou vlnu očkování se chystá celá republika. V Trutnově se uvažovalo o zřízení centra v zimním stadionu Na Lukách, který stojí vedle krytého bazénu (a naproti Lidlu), kde je zastávka městské hromadné dopravy a dostatek parkovacích míst. Jako vhodnější nakonec ale bylo vybráno jiné místo.

„Po upřesnění požadovaných parametrů pro očkovací centra došlo po konzultaci s krajským odborem krizového řízení ke změně lokality. A včera bylo jako definitivní potvrzeno vybudování centra v tělocvičnách Základní školy Komenského, které mají ideální dispozici, dostupnost pěšky, automobilem i městskou hromadnou dopravou,“ řekl trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Centrum vznikne ve dvou tělocvičnách. Jedna se promění v „ordinaci“ se čtyřmi až šesti očkovacími stanovišti. Ve druhé bude čekárna po aplikaci vakcín. Jako zázemí využijí zdravotníci také přilehlé šatny a kabinet. “Centrum by mělo být fyzicky vybudováno v polovině března,“ upozornil Eichler.

 čtěte také: Ubývá aut, která policisté vrací z hranic okresu


Očkování ve školních tělocvičnách by měla zajišťovat trutnovská nemocnice. „Maximální plánovaná kapacita je až 14 tisíc 400 dávek za měsíc,“ uvedl Eichler.

Finální kapacita a rozsah ale bude záležet na počtu praktických lékařů, kteří se do všeobecného očkování zapojí o dubna ve svých ordinacích. „V Trutnově by mělo být denně očkováno přibližně 600 lidí. Předpokládáme, že toto číslo bude rozděleno mezi praktické lékaře a očkovací centrum,“ naznačil Eichler.

Okolí školy by mělo nabídnout i dostatek míst pro lidi, kteří přijedou na očkování auty. „Parkování pro imobilní bude vyhrazeno přímo u objektu. Pro ostatní budou využity plochy v blízkém okolí. V odpoledních hodinách parkoviště vyhrazené škole, v dopoledních hodinách pak část parkovacích míst na parkovišti družba přiléhající ke sportovní hale. Jako záložní bude plocha v ulici Chodská,“ dodal trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

 čtěte také: Zdravotnická škola má vlastní odběrový tým


Všeobecné očkování chce Královéhradecký kraj spustit v dubnu. V tu dobu už by měl disponovat větším počtem vakcín, než dosud. „Oproti počtu 60 tisíc dávek na celé první čtvrtletí budeme mít od dubna k dispozici zhruba 100 tisíc dávek měsíčně a zrychlíme tak proočkování obyvatelstva,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Kraj předpokládá, že praktičtí lékaři se do očkování zapojí v případě dostatku vakcín Moderna a AstraZeneca. Tyto vakcíny nemají tak přísné podmínky na distribuci a skladování jako vakcína Pfizer. „Osobně budu na vládu nadále vyvíjet tlak pro zvýšení počtu vakcín nad rámec plánovaných dodávek, zejména pro nepostiženější oblasti našeho kraje,“ slíbil hejtman Červíček.

 čtěte také: Omezte cestování, setkávání, chraňte se!


Na Trutnovsku se začalo s očkováním v pátek 8. ledna. První dávky dostali záchranáři, lékaři a zdravotníci pracující na odděleních s vysokým rizikem nákazy. Senioři ve věku nad osmdesát let se očkují od pátka 22. ledna. Vakcínu tvoří dvě dávky, je nutné si nechat během tří až čtyř týdnů podat obě.

Očkování zatím probíhá v trutnovské nemocnici, v okres se ještě očkuje ve špitálech ve Dvoře Králové nad Labem a ve Vrchlabí. V domovech pro seniory očkují mobilní týmy z jednotlivých nemocnic.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Královéhradecký kraj