Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Omezení pohybu na Trutnovsku má platit do 28. února

14. 2. 2021

page.Name
Uzávěra Trutnovska by měla trvat do 28. února. ČTK to po dnešním jednání hejtmanů se členy vlády řekl hradecký hejtman Martin Červíček (ODS). S podporou pokračování nouzového stavu na dalších 14 dní nedává podle něj Královéhradeký kraj vládě bianco šek. Nemůže fungovat jako dosud, některá opatření se musí uvolnit, uvedl.

Trutnovsko patří spolu se Sokolovskem a Chebskem, které jsou v Karlovarskén kraji, k okresům, kde se nyní nákaza koronavirem šíří nejrychleji. V těchto třech okresech je výrazně omezený pohyb, jezdit do nich a z nich mohou jen lidé, kteří spadají do vyjmenovaných výjimek.

„Za mě je klíčové, abychom se přestali bavit o nouzovém stavu, nerovná se přijatým opatřením. Rok je tady debata, jestli nemá být jiná právní norma,“ sdělil Martin Červíček.

Premiér podle hejtmana slíbil, že v pondělí vláda projedná pandemický zákon a představí ho následně Sněmovně. Bude zároveň jednat s opozicí o zákonu i nových úpravách opatření.

„Aby se neustále neměnily stupně krizového řízení. Nouzový stav nikdy nebyl dělaný na pandemii. Podle mě je to fatální selhání vlády, že nebyla schopná za 11 měsíců zákon připravit,“ dodal Červíček.

S vyhlášením nového nouzového stavu by měla trvat i uzávěra na Trutnovsku, která tam začala platit od pátku a měla být do neděle, kdy skončí nynější nouzový stav, který sněmovna odmítla prodloužit. Podle Červíčka by mohla být do 28. února.

„Vymínil jsem si na hlavní hygieničce, ministerstvu zdravotnictví a na vládě, aby opatření omezení pohybu byla platná do 28. února, bez ohledu na to, co bude následovat po 14 dnech. Je to dostatečná doba, abychom vyhodnotili, jak to ovlivnilo pandemickou situaci,“ řekl Červíček.

Podle něj by neměla být obecná opatření rozdílná mezi regiony, aby lidé po republice nejezdili podle toho, co je kde otevřené.

V kraji je 300 lůžek v nemocnicích pro akutní případy. Aktuálně má volnou kapacitu pro necovidové pacienty 48 lůžek. „Situace je vážná, vysoký počet nakažených máme asi pátý týden. Nejsme z hlediska zdravotní péče připravení na zásadní rozvolnění,“ poznamenal hejtman.

Mezi další podmínky hejtmanů patří návrat maturantů a žáků 9. tříd do škol od 1. března a testování učitelů, postupné otevření obchodů a služeb za předem daných podmínek, uvolnění sportu a volnočasových aktivit, uvedl Červíček.

„Chceme, aby nám byl představen termín rozvolňování a za jakých opatření. Dostali jsme slib, že budeme v úterý informováni o postupu," uzavřel hejtman kraje.

ČTK
Foto: Mapy.cz