Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Potvrzeno! Počátkem ledna byla v okrese dominantní britská mutace koronaviru

10. 2. 2021

page.Name
Více než polovina pozitivně testovaných na covid-19 v trutnovském okrese měla jeho britskou mutaci. Nalezena byla v 60 procentech zkoumaných vzorků odebraných v prvním lednovém týdnu. Vyplývá to ze zkoumání, které provedl Státní zdravotní ústav.

Zatímco například v Praze převažovala česká mutace koronaviru označovaná jako B.1.258, v našem okrese byla situace odlišná. „Na Trutnovsku jasně dominuje varianta B.1.1.7 (tzv. britská), kdy incidence se pohybuje již kolem 60 procent naopak tzv. česká varianta je ve vzorcích z této lokality zastoupena jen v méně než 20 procent případů,“ napsal v písemné zprávě Státní zdravotní ústav.

Dosud se v okrese mluvilo o jediném oficiálně potvrzeném případu britské mutace. Odborníci i politici se ale obávali, že za dlouhodobě špatnou epidemickou situací byla i britská mutace.

„Od poloviny ledna čekáme na výsledky sekvence vybraných vzorků s podezřením na mutaci a teprve dnes se z webových stránek Státního zdravotního ústavu bez bližšího vysvětlení dozvídáme výsledky. S ohledem na vývoj epidemie v našem kraji to není zase tak velké překvapení. Jsem v kontaktu s ředitelem naší krajské hygienické stanice a v současné době čekáme na podrobnější vyhodnocení zkoumaných vzorků ze strany Státního zdravotního ústavu,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Ministr vnitra Jan Hamáček dnes po jednání krizového štábu připustil, že se jedná o možném zpřísnění opatření v Královéhradeckém kraji. „Problém začíná být velmi viditelný. Má to dopady i na dostupnost jiné péče, nejen covidové. Pravděpodobně se nevyhneme jiným, cíleným opatřením,“ prohlásil.

 čtěte také: Hermetické uzavření okresu není ve hře


Podle odborníků je za špatnou situací kombinace dvou faktorů. Tím prvním je, že hodně lidí nechce dodržovat vládní opatření, snaží se je dodržovat minimálně nebo je obcházet. Druhým je britská mutace, která se v Česku šíří velmi silně. „Je to virus, který je víc infekční než původní kmeny, tím pádem je nebezpečnější, protože se rychleji šíří,“ vysvětlil ve zpravodajství ČT24 virolog České zemědělské univerzity v Praze Jiří Černý.

Epidemická situace v trutnovském okrese patří už několik týdnů mezi nejhorší v republice. Vysoké počty nakažených se projevují i nadměrnou zátěží zdravotnického systému. Například trutnovský špitál musel postupně zřídit už čtyři covidová oddělení.

 čtěte také: Nemocnice jsou na hraně kapacit


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz