Neděle

19. května 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Přeměna Kauflandu začíná. Zavřené jsou zatím ale jen menší obchody

3. 2. 2021

Přeměna Kauflandu začíná. Zavřené jsou zatím ale jen menší obchody 0 snímků
Řetězec Kaufland se pouští do rozsáhlé modernizace obchodního domu v Trutnově. Starý obchodní dům na sídlišti Zelená louka přemění na moderní prodejní prostory.

Stavební práce začínají v těchto dnech. Na parkovišti už stojí buňky a kontejnery se zázemím pro stavební dělníky. Uvnitř marketu zákazníci zatím ještě mohou nakupovat, ale v přízemí jsou už viditelná první omezení. Mimo provoz jsou například menší prodejny a obchody. „V pondělí 1. února došlo k uzavření koncesí (pronájmů),“ potvrdila Renata Maierl, mluvčí společnosti Kaufland.

Celý obchodní dům bude zavřený od neděle 11. dubna. Mimo provoz ale bude jen dočasně, tři měsíce. „Naše zákazníky nově přivítáme ve středu 14. července,“ uvedla Maierl.

Trutnovskou prodejnu přestaví Kaufland podle moderního konceptu. Zvenčí bude znatelná nová fasáda, na parkovišti přibydou nabíječky pro elektromobily. Lépe vyhovující by mělo být parkování pro rodiny s dětmi.

Řada znatelných změn bude patrná uvnitř budovy. „Zákazníci se mohou těšit na příjemné nákupní prostředí vybavené moderními technologiemi. Pro rychlejší, pohodlnější a bezpečnější nákup bude k dispozici K-Scan a samoobslužné pokladny. Vytvoříme novou odpočinkovou zónu s lavičkami. Zmodernizujeme zázemí pro naše zaměstnance, zákaznické toalety a nebude chybět přebalovací koutek,“ upřesnila Renata Maierl.

Díky novému osvětlení a modernější technologii chlazení dojde ke snížení energetické náročnosti celého objektu.

Zásadní změny se projeví na parkovišti, a to během tří měsíců modernizace samotného Kauflandu. „Po dobu uzavření naší prodejny budou probíhat stavební úpravy i na parkovišti, proto nebude přístupné veřejnosti,“ upozornila mluvčí. K dispozici tak nebude ani jedno z 240 míst, které obchodní dům má.

Po rekonstrukci měla nastat zásadní změna na parkovišti. Kaufland ho chtěl opatřit závorami, takže už by nebylo standardním veřejným parkovištěm. Tím pádem by ubyla parkovací místa pro obyvatele sídliště. Momentálně ale řetězec vyjednává s radnicí o optimálnějším řešení. „Hledáme, kde najít dočasná parkovací místa, která budou nyní chybět kvůli stavbě. Zároveň společně s Kauflandem pracujeme na dlouhodobém řešení parkování v okolí Kauflandu,“ potvrdil trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Modernizaci chtěl Kaufland původně spustit na jaře roku 2019. Proti ale tehdy byli lidé ze sídliště Zelená louka. Obávali se, že nový market bude až příliš blízko k jejich domům, a bude jim stínit. Nelíbilo se jim ani kácení stromů, úbytek parkovacích míst a zpoplatněné parkoviště.

Rovněž radnice měla řadu námitek. Kritizovala například nedostatky oproti platnému územnímu plánu, osvětlení, počet parkovacích míst a zvýšenou náročnost na dopravní kapacitu.

Firma proto přišla s jiným, přijatelnějším návrhem. Zcela nový dvoupodlažní market měl být dál od panelových domů, s podzemním parkovištěm, a nemělo kvůli němu dojít ke kácení stromů. Loni v červenci ale zástupci obchodního domu ukázali třetí variantu. Bez bourání starého a stavby nového marketu. Zásadní změny a inovace se odehrají uvnitř stávajícího objektu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň