Soud potvrdil, že zadlužená Kara Trutnov je v úpadku
11. 2. 2021
V insolvenčním návrhu Kara uvedla, že dluží více než 150 věřitelům 260 milionů korun a závazky není schopná plnit. Největším věřitelem je Česká spořitelna se 167 miliony korun. Firma také dluží za nájemné společnostem Atrium Flóra, New Karolina Shopping Center, Klepierre a CGI Metropole.
Podle rozhodnutí soudu musí věřitelé Kary přihlásit své pohledávky do 12. dubna. Přezkumné jednání o pohledávkách bude 31. května. Insolvenčním správcem soud určil Lukáše Vlašaného.
Kara podniká v oděvním průmyslu, vyrábí a prodává pánskou a dámskou koženou konfekci a doplňky. Výrobky prodává v několika desítkách prodejen, a to zejména ve velkých obchodních centrech a v kamenných prodejnách v Česku a na Slovensku. Provozuje také internetový obchod. Za rok 2019 činil obrat firmy 395 milionů korun.
Kara v insolvenčním návrhu uvedla, že svoji finanční situaci na konci druhého pololetí 2019 a počátku roku 2020 považovala za přiměřeně stabilní. V lednu a únoru 2020 zaznamenala meziroční růst v tržbách o více než 30 procent a směřovala k růstovému roku. "Hospodaření však na konci prvního čtvrtletí roku 2020 zásadně negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády přijatá v souvislosti s šířením epidemie nového typu koronaviru a šíření epidemie samotné," uvedla firma.
Zákaz prodeje od 14. března znemožnil naprostou většinu činnosti a navíc se několikrát opakoval. Devadesát procent prodeje Kary pocházelo z kamenných prodejen. Po rozvolnění prodeje ve druhém čtvrtletí se prodej nedostal na obvyklé hodnoty, uvedla firma. Dodala, že se během roku pokoušela o další provoz a činila kroky k ekonomickému přežití. V prodejnách ale zaznamenala významný pokles návštěvnosti, někde až o vyšší desítky procent. Za loňský rok ztráta proti plánovaným tržbám činila 200 milionů korun. Firma také musela zastavit svůj internetový obchod kvůli rozšíření nemoci covid-19 v centrálním skladu.
Značka Kara je tradiční českou značkou bez zahraniční majetkové účasti, na českém trhu působí od roku 1948. Jediným akcionářem je společnost C2H podnikatele Michala Mičky, skupina stojí i za značkou Pietro Filipi. Ta rovněž míří do insolvence. Mička začal samostatně investovat před pěti lety, kdy opustil skupinu DRFG Davida Rusňáka. Kara nyní zaměstnává 175 lidí.
ČTK
Foto: Miloš Šálek