Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Trutnov má přes 200 nových ptačích a netopýřích budek

26. 2. 2021

Město Trutnov pokračuje v úspěšném projektu instalace ptačích budek. K loňským 67 sýkorníkům nyní přibylo 140 sýkorníků, špačníků a netopýrníků. Letošní projekt vyšel na 91 000 korun.

V první etapě minulý rok v lednu bylo nainstalováno po městě celkem 67 nových ptačích budek, tzv. sýkorníků. Letos v lednu byl projekt vyhodnocen s tím, že jich drtivá většina, tedy 61, byla ptáky během roku využívána. „Z výsledku jsme měli velkou radost, protože v jiných městech bývá úspěšnost takových projektů nižší než 50 %,“ říká Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Trutnov. Radnice se proto rozhodla v projektu pokračovat.

Technické služby vytipovaly nové lokality a nechaly ve spolupráci s firmou Ekosfer Solutions instalovat 140 nových budek. „Tentokrát jsme kromě sýkorníků nainstalovali také netopýrníky a špačníky. Chceme, aby v Trutnově hnízdily rozmanité druhy ptactva a toto je jeden ze způsobů, jak jim pomoci,“ vysvětluje Jitka Metelková, vedoucí střediska veřejné zeleně, Technické služby Trutnov, a dodává, že „netopýři jsou také nedílnou součástí trutnovské fauny a netopýrníky jim nabízí úkryt před možnými predátory.“

Mezi vybrané lokality s novými budkami patří ul. Benešova, ul. Národní, ul. Palackého, sídliště Zelená Louka, stromořadí podél cyklostezky na Horní a Dolní promenádě a letní areál na Bojišti.

„Velkým překvapením pro nás byl výskyt unikátního ptačího druhu, a to skorce vodního. Nechali jsme proto nainstalovat i pět polobudek pro tento vodní druh. Ty se speciálně umisťují pod mostní konstrukce,“ uzavírá Vendula Kasperová.

(red, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Video: Miloš Šálek