Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Trutnov opět pomůže podnikatelům, odloží jim splátky nájemného

24. 2. 2021

page.Name
Živnostníkům a obchodníkům působícím v nebytových prostorách ve vlastnictví města umožní radnice odložení splátek nájemného. Chce jim aspoň částečně ulevit v době, kdy většinu z nich zasáhla vládní protiepidemická opatření. Pomoc se týká zhruba stovky podnikatelů.

Kvůli opatřením proti šíření nákazy covid-19 jsou až na výjimky zavřené například obchody, restaurace či služby, některé provozy fungovat mohou, ale v omezeném režimu. „Opatření mají negativní dopad na drobné podnikatele i u nás v Trutnově. Chceme pomoci překlenout toto kritické období alespoň těm, kteří působí v nebytových prostorách města,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Radnice se obává, že nucené uzavření provozoven nemusí být dočasné. Někteří podnikatelé můžou nepříznivou situaci řešit propouštěním zaměstnancům, jiní už ale možná vůbec neotevřou. Mohlo by tak dojít i ke dlouhodobému snížení příjmů města z nájemného.

„Naopak se nám zvýší výdaje na udržování prázdných nemovitostí a výdaje v sociální oblasti. Zároveň by došlo k omezení nabízených služeb či zboží našim občanům. Proto chceme podnikatelům v nejisté době alespoň trochu ulevit a nabídnout odklad splátek nájemného,“ zdůraznil Adamec.

 čtěte také: V nouzi by mohlo vzít pacienty Polsko


Nájemné za leden, únor a březen 2021 mohou podnikatelé splatit do konce letošního června.

Trutnov nabídl pomoc drobným podnikatelům a živnostníkům již loni. Na jaře rada města některým snížila nájemné, nejvíce dotčeným ho městské zastupitelstvo dokonce prominulo. Na podzim rada schválila posunutí splatnosti nájemného za říjen, listopad a prosinec na konec března 2021.

„Uvědomujeme si, že situace se pro drobné živnostníky příliš nelepší, proto jsme teď schválili obdobné posunutí splátek nájemcům působícím v městských objektech, kteří byli přímo a prokazatelně dotčeni omezením provozu na základě usnesení vlády ČR. Týká se to zhruba 100 podnikatelů,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

 čtěte také: Omezte cestování, setkávání, chraňte se!


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek