Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Trutnov rozdával roušky veřejnosti, pět kusů na každého občana

15. 2. 2021

Trutnov rozdával roušky veřejnosti, pět kusů na každého občana 0 snímků
Trutnov dnes rozdával chirurgické roušky, které dostal od státu, a kterému mu daroval český výrobce Good Mask. Chirurgické roušky jsou podle aktuálních vládních nařízení povinné nejen v budovách a hromadné dopravě, ale také na venkovních veřejných místech s větší koncentrací lidí. Okres Trutnov je totiž jako jeden z mála v republice uzavřený. Zájem projevilo 2 656 osob a město tak rozdalo 13 280 roušek.

Vyzvednutí roušek trvalo většině lidí jen pár vteřin.
„Dobrý den, přišla jsem si pro roušky,“ řekla starší paní z Kryblice.
„Dobrý den! Jste z Trutnova? Máte občanku?“ zeptala se zaměstnankyně městského úřadu, kde se dnes roušky vydávaly.
Podívala se do předloženého průkazu, zkontrolovala adresu trvalého bydliště a přikývla, že je vše v pořádku. Bydliště v Trutnově je jedinou podmínkou pro získání roušek.
Úřednice vrátila seniorce občanský průkaz a s ní zároveň podala obálku s pěti rouškami. „Přejeme hezký den,“ rozloučila se.

Zájem o roušky zdarma byl velký. „Za prvních dvacet minut si pro ně přišlo dvacet lidí,“ potvrdila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková, která pomáhala s rozdáváním v přízemí městského úřadu. Vydávání na sedmi místech Trutnova (většinou v základních školách) začalo v pravé poledne. Během prvních čtyř hodin si například na městský úřad přišlo pro roušky 350 lidí.

Radnice chtěla vycházet občanům vstříc. Trutnované tak mohli vyzvedávat roušky i starším či nemocným příbuzným. „Ideální je, když přijdou s dokladem o svých blízkých, pro které roušky chtějí,“ upřesnil trutnovský místostarosta Tomáš Eichler. Lidé s trvalým bydlištěm v okolních obcích mají nárok na roušky na svých úřadech, kam je Trutnov distribuoval v sobotu.

 čtěte také: Trutnov dostal darem téměř 17 tisíc roušek


Stát uvolnil z hmotných rezerv pro Trutnov a okolní obce 250 tisíc roušek. Zhruba 160 tisíc bylo rozvezeno do obcí, 90 tisíc jich zbylo přímo pro Trutnov. Město a zdejší nemocnice navíc dostali o víkendu téměř 27 tisíc roušek darem od českého výrobce Good Mask. Roušky balené po padesáti kusech museli pracovníci na výdejních místech balit do obálek po pěti kusech.

Radnice bude v rozdávání pokračovat. „Roušky, které nám zůstanou, budeme dál distribuovat před Pečovatelskou službu a přes Oblastní charitu primárně seniorům nebo lidem, kteří patří do ohrožených skupin a kteří jsou v kontaktu s těmito službami,“ dodal trutnovský místostarosta Tomáš Eichler. Část roušek poputuje do trutnovských škol, Mostu k životu nebo Domova pro seniory.

Roušky si mohou lidé tento týden vyzvednout v inforecepci městského řadu (od 8 do 15 hodin) a v Uffu během úterního a čtvrtečního antigenního testování (od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin). O čtvrtka budou další distribuční místa v pobočkách městské knihovny v Poříčí (úterý a čtvrtek od 13 do 17 hodin) a Horním Starém Městě (pondělí až pátek od 9 do 17 hodin).

 čtěte také: Omezte cestování, setkávání, chraňte se!


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz