Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Více než půltunovou zesláblou kobylu zvedli ručně. Zachránili ji před uhynutím

13. 2. 2021

Více než půltunovou zesláblou kobylu zvedli ručně. Zachránili ji před uhynutím 6 snímků
Dobrý skutek, při kterém důležitou roli sehrála „krkonošská chlapská síla“, udělali dobrovolní hasiči ze sousedního městyste Mladé Buky. Pomohli zachránit zesláblého koně ve stájích jezdeckého oddílu T Krakonoš Trutnov.

Na pomoc do stájí v horní části Mladých Buků byli přivoláni společně s profesionálními hasiči z Trutnova a veterinární pohotovostí v pátek o půl jedenácté večer. Ležící kobyla neměla sílu se zvednout a hrozil jí úhyn.

„Bohužel nám prostor a daná situace nedovolila koně vážícího zhruba 600 kilogramů zvednout mechanicky. Nezbývalo nic jiného než hrubá krkonošská chlapská síla,“ napsali hasiči na svůj facebookový profil.

Postupným přizvedáváním se jim povedlo pod koně umístit zvedací popruhy. Nad zadní část se jejich trutnovským kolegům povedlo vypnout lano, které mělo pomocí úvazku a karabin zajistit kobylu proti dalšímu lehnutí.

Po několika pokusech se nakonec záchrana zdařila. „Asi deset chlapů opravdu zabralo, i kobylka malinko pomohla a vše se parádně podařilo. O vše ostatní se postaraly veterinářky, které byly připraveny,“ uvedli hasiči na Facebooku.

Právě tam sklidili za neobvyklý zásah pochvalu od laické veřejnosti, i odborníků. „Bez vaší pomocí by už kobylka v pořádku nejspíš nebyla,“ napsala Adriana Pancierova ze Státní veterinární správy.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook/Hasiči Mladé Buky