Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Aby nám jiná města záviděla? Ne! Je to pro nás, aby se nám tady dobře žilo

6. 9. 2021

Aby nám jiná města záviděla? Ne! Je to pro nás, aby se nám tady dobře žilo 0 snímků
Nová pěší zóna slouží Trutnovanům už několik měsíců. K jejímu oficiálnímu otevření ale došlo až při nedělním Trutnovském jarmarku. Mimo jiné i proto, že fakticky se ji povedlo dokončit teprve před pár dny.

„Nikdy jsme pěší zónu nezavřeli, byla otevřená po celou dobu rekonstrukce,“ připomněl nejprve z pódia před Starou radnicí trutnovský starosta Ivan Adamec. Ještě než slavnostně přestřihl obří modrou pásku, vysvětlil, co posledního chybělo renovaci Horské ulice v úseku od Krakonošova náměstí po náměstí Republiky. „Trafika! Přesunula se teprve minulý týden a až tím definitivně skončila rekonstrukce pěší zóny,“ prohlásil.

Malou dřevěnou trafiku odvezli z místa pod poštou v úterý 31. srpna. Její provozovatel se jen pár dní předtím přesunul do modernějšího a většího dřevěného stánku před poštou.

Rekonstrukce zásadně změnila prakticky celou pěší zónu. Nová dlažba, stromy podél celé zóny, spousty laviček, nový mobiliář a vodní prvek na Svatojanském náměstí, stojany na kola, nové veřejné osvětlení, to jsou jen některé novinky, které výrazně zatraktivnily centrum města. Díky zarovnání do jedné roviny vypadá zóna širší.

Radnice na modernizaci vyčlenila 44 milionů korun. „Ne proto, aby nám ostatní města záviděla krásný kus města. Je to pro nás, my tady žijeme a chceme, aby se nám tady dobře žilo, myslím, že si to všichni dobře užijeme,“ zdůraznil Adamec.

Rekonstrukci pěší zóny navrhli hradečtí architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Lukáš Kemr. S výsledkem jsou spokojení. Lavičky a stromy totiž měly přimět chodce, aby při cestě Horskou ulicí jen nespěchali za prací nebo nákupy, ale aby zpomalili, na čas se zastavili a poseděli. „Pěší zóna žije, lidi jsou v ulici, posedávají na lavičkách, městský prostor plní svoji funkci,“ řekl Václav Hájek při nedělní návštěvě Trutnovského jarmarku.

Přeměnu pěší zóny připravovala trutnovská radnice čtyři roky. Stavba začala loni v červenci, hotovo bylo prakticky za rok. Přeměnu provedla litoměřická firma Gardenline.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: Pavel Cajthaml a Miloš Šálek