Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Justova, Hybnerova, Wolfova. Nové ulice ponesou názvy trutnovských osobností

21. 9. 2021

page.Name
Trutnovská radnice chce uctít památku tří významných osobností. Pojmenuje po nich nově vznikající ulice. Na mapách Trutnova tak brzy budou ulice Wolfova, Justova a Hybnerova.

Trutnovští zastupitelé na letošním 4. zasedání odsouhlasili návrh na pojmenování tří nově vznikajících ulic v Horním Starém Městě. Návrh vzešel od Odborného poradního sboru pro názvosloví na základě podnětu veřejnosti. „Chceme ocenit celoživotní dílo Karla Hybnera a profesorů Antonína Justa a Vladimíra Wolfa. Všichni tři byli velkými trutnovskými patrioty, zanechali tu nesmazatelnou stopu a takto jim vzdáme hold,“ vysvětluje rozhodnutí zastupitelstva trutnovský starosta Ivan Adamec.

 

Z třiceti přítomných zastupitelů hlasoval čtyřiadvacet pro, dva proti, tři se zdrželi a jeden nehlasoval.

Ulice Justova a Hybnerova

Názvoslovná komise navrhla pojmenovat dvě souběžné ulice, které vznikají v lokalitě U Hřbitova v souvislosti s rozrůstající se zástavbou navazující na ulici K Domkům. Ulice Justova na památku trutnovského historika a autora 58 městských kronik profesora Antonína Justa a ulice Hybnerova na památku trutnovského fotokronikáře Karla Hybnera.

„Oba pánové spolu desítky let intenzivně spolupracovali na tvorbě trutnovské kroniky a fotokroniky, proto je naprosto výstižné po nich pojmenovat i sousedící ulice,“ dodává trutnovský starosta. Oba jmenovaní jsou zároveň čestnými občany města a držiteli kulturní ceny města. Jsou také známí svou přednáškovou, tvůrčí a publikační činností při popularizaci historie města.

Ulice Wolfova

V lokalitě Za Komínem vzniká ulice na okraji zástavby mezi ulicemi K Pěti bukům a Rechenburskou. „Vzhledem k poloze celé lokality pod Zámeckým vrchem, na němž se nacházel zaniklý hrádek Rechenburg, na kterém v minulosti prováděl prof. Vladimír Wolf archeologický výzkum, se možnost pojmenování této ulice Wolfova doslova nabízela,“ konstatuje Ivan Adamec.

Profesor Wolf je znám nejen odborné veřejnosti svým zájmem o historii, prováděl v minulosti také rozsáhlý archeologický výzkum raně středověkého osídlení a zaniklých hradů Trutnovska. Bohatá publikační činnost jej nesmazatelně zapsala do řad renomovaných regionálních historiků a v roce 2012 obdržel Kulturní cenu města Trutnova.

(bog, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michl Bogáň, Miloš Šálek