Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Kara chce při reorganizaci splatit nejméně 10 procent hodnoty pohledávek

8. 9. 2021

page.Name
Nezajištění věřitelé kožešnické obchodní společnosti Kara Trutnov, která je od února v insolvenčním řízení, by měli v rámci reorganizace získat zpět nejméně 9,59% svých pohledávek. V případě konkurzu by to bylo 6,9%. Zákazníci Kary by měli být uspokojeni plně. Reorganizace zajistí další fungování Kary. Vyplývá to z reorganizačního plánu, který zpracoval a Krajskému soudu v Hradci Králové předložil největší věřitel Kary, investiční skupina Natland. O přijetí reorganizačního plánu bude rozhodovat schůze věřitelů.

Kara má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun. Za záchranou Kary a obnovením jejího chodu stojí podnikatel Zdeněk Rinth, který se v této věci spojil se skupinou Natland a celu záchranu financuje. Rinth Karu od května řídí a její provoz zatím podpořil půjčkou 25 milionů korun. Dříve uvedl, že je do její záchrany připraven vložit až 90 milionů korun. V budoucnu by se Rinth měl stát většinovým majitelem Kary.

Skupina Natland za Karou drží pohledávky zhruba za 170 milionů korun. Své zajištěné pohledávky bude ve výši 40,9 milionu korun kapitalizovat úpisem nových akcií Kary, kdy se v rámci reorganizace stane jejím jediným vlastníkem. Se zbytkem pohledávek bude Natland uspokojen stejně jako nezajištění věřitelé. Dosavadní majitel Kary, investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, nedostane při reorganizaci nic. Pohledávky zákazníků jsou na úrovni 300 tisíc korun a především se týkají Karou vydaných nákupních poukazů.

čtěte také: Budování Kary bylo krásné. Teď to bude těžší


Skupina Natland v tiskové zprávě uvedla, že při reorganizaci věřitelé získají téměř o 30 procent vyšší sumu než při variantě konkurzu Kary. "Skupina Natland navíc hodlá financovat právní spory na uplatnění škod vůči některým osobám zodpovědným za úpadek společnosti Kara, aby výtěžek získali nezajištění věřitelé," uvedla mluvčí Natlandu Hana Filipová.

Na uspokojení nezajištěných věřitelů poskytne Natland 23 milionů korun ve formě dobrovolného příplatku mimo základní kapitál. "Zákazníci budou uspokojeni stejně jako za podstatové pohledávky v plné výši. Ostatní nezajištění věřitelé budou uspokojeni poměrně, na úrovni minimálně 9,59 procenta až 12,54 procenta v závislosti na výsledcích incidenčních sporů," uvedl majoritní vlastník skupiny Natland Tomáš Raška. 

čtěte také: Jak šel čas aneb Vzestupy a pády trutnovské Kary


Rinth byl vlastníkem Kary do roku 2018, kdy ji prodal investiční skupině C2H. Insolvenční návrh na sebe podala Kara začátkem února. Uvedla, že její hospodaření negativně zasáhla omezení spojená s epidemií koronaviru. Kromě Kary jsou v insolvenci i další Mičkovy firmy.

Kara pod Rinthovým vedením v polovině května začala opět otevírat uzavřené prodejny. Nyní má otevřených 26 prodejen v Česku a šest na Slovensku. Kara lidem po Rinthovu vstupu vyplatila dlužné mzdy za únor a březen a své další závazky vůči zaměstnancům podle Rintha plní.

čtěte také: Pohled do dílny: Doufali jsme v zázrak. A vyšlo to!


ČTK
Foto: Miloš Šálek