Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Když nemůžeš, přidej víc! Nový školní rok zahájili na Komenského svérázně

1. 9. 2021

Když nemůžeš, přidej víc! Nový školní rok zahájili na Komenského svérázně 75 snímků
Překážková dráha pro běžce, učitelky se startovními čísly na hrudi, výstřely ze startovní pistole a z amplionu dunící píseň od skupiny Mirai - Když nemůžeš, přidej víc! Tak vypadaly první minuty nového školního roku v Základní škole Komenského.

Škola je dlouhé roky zapsaná v povědomí rodičů jako sportovní. A protože se v posledních dnech živě diskutuje o novém českém filmu Zátopek, rozhodli se kantoři, že sportovního ducha oživí a připomenou zábavnou formou právě 1. září. „Hned na startu připomínáme, že školní rok je jakýsi maraton, je to přece jen velké úsilí ze strany rodičů, žáků i vyučujících,“ vysvětlil ředitel školy Petr Horčička.

Žáci a učitelé naběhli do školy po startovním výstřelu. Kromě 64 prvňáků. Na ty čekalo slavnostní přivítání ředitelem školy a trutnovským místostarostou Tomášem Hendrychem. Teprve potom si je učitelky odvedly do třídy a seznámily děti s prvními plány na nejbližší dny. Škola otevřela tři první třídy. Podívejte se na video.

Celkem dnes do prvních tříd základních škol v Trutnově nastoupilo 324 žáků.

V sedmi základních školách jsou rozdělené do 14 běžných prvních tříd a do 1 speciální třída. Jen pro srovnání, v celé České republice dnes nastoupilo do školy přes 110 tisíc prvňáků. Celkem do základních a středních škol přišlo zhruba 1,4 milionu žáků.

Počty prvňáku ve školách

  • Komenského 64 (3 třídy)
  • kpt. Jaroše (Gorkého) 58 (2)
  • Mládežnická (HSM) 57 (3)
  • R. Frimla (Č. Kopec) 45 (2)
  • V Domcích (Šestidomí) 33 (2)
  • Náchodská (Poříčí) 27 (1) a 6 do Montessori
  • Voletiny pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami 10
  • Mateřská, Základní a Praktická škola (HSM) 3

Ve všech školách začal nový rok povinným testováním. Výjimku měli prvňáci, které mohou školy testovat až 2. září. V platnosti zůstává nošení roušek na chodbách či v šatnách. Ve třídách roušku nemusí mít děti, které jsou očkované, testované nebo v posledních 180 dnech prodělaly covid-19.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová, Michaela Dědková a Zdeněk Heteš
Video: Pavel Cajthaml