Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Muzeum ukazuje Horní Staré Město. Známé, zapomenuté i zmizelé

10. 9. 2021

Muzeum ukazuje Horní Staré Město. Známé, zapomenuté i zmizelé 0 snímků
Unikátní výstavu včera zpřístupnilo trutnovské Muzeum Podkrkonoší. Jmenuje se Horní Staré Město na starých pohlednicích a fotografiích. Mnoho záběrů dosud nebylo zveřejněno, některé ukazují už neexistující stavby.

Horní Staré Město (německy Oberaltstadt) bylo povýšeno na městys v roce 1904. Od poloviny 19. století se změnilo v průmyslovou oblast. Motorem rozvoje byly zejména přádelny lnu firem Etrich a Kluge, a Duncanovo bělidlo. „Přistěhovalo se obrovské množství dělníků, v okolí se začaly stavět dělnické kolonie, ale také domy pro úředníky. Obec se díky tomu proměnila a získala charakter městečka,“ řekl historik a ředitel Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek.

Rychle tehdy rostl i počet obyvatel. V roce 1890 mělo Horní Staré Město téměř 4 tisíce obyvatel. V roce 1930 jich sice bylo asi o 600 méně, ale pokles souvisel s rostoucí životní úrovní. „Potvrzuje to počet domů. Místo dvouset domů už jich stálo v Horním tři sta,“ upozornil Málek.

Přelomové období nastalo po druhé světové válce. Většina tehdejších obyvatel Horního byla odsunuta. „Transporty německých obyvatel probíhaly z nádraží Kalná Voda, které leží na katastru Horního Starého Města,“ doplnil Málek.

Speciální výstavu tvoří nejzajímavější dobové fotografie a pohlednice ze sbírek muzea. Například snímky lesního divadla. „Byla to tehdy velká atrakce. Rozkošné přírodní divadlo s krásným hledištěm bylo častým zájmem fotografů,“ vysvětlil historik a kurátor výstavy Ondřej Vašata.

Velkým unikátem jsou fotografie, které kdysi vznikly pro potřeby firmy Kluge a které zachycují mnohdy už zmizelé stavby. „Snímky se dostaly svého času k nám, veřejnost je tady na výstavě uvidí vůbec poprvé,“ upozornil Vašata.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Šálková